news

تربیت نیروی حدواسط دندان‌پزشکی در دستور کار مجلس

By آگوست 7, 2022 No Comments

نمایندگان مجلس پس از تصویب طرح افزایش ظرفیت رشته دندانپزشکی در شورای انقلاب فرهنگی، این‌بار در حال جمع‌اوری امضا برای پیش‌نویس طرح تربیت نیروی حدواسط دندان‌پزشکی (بهداشتکار دهان و دندان) به بهانه تامین نیاز مناطق محروم به خدمات دندان‌پزشکی هستند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره بحران عدم دسترسی به خدمات دندان‌پزشکی در مناطق محروم گفت: اخیرا ما پیش‌نویسی را در مجلس برای این مساله یعنی همان تربیت و استفاده از نیروهای واسط در مناطق محروم که کار دندانپزشکی را نه البته به صورت خیلی تخصصی انجام دهند، آماده کرده ایم که در حال جمع آوری امضاست و امیدواریم که با این طرح این بحران را بتوانیم تا حدی کنترل کنیم.

پروین صالحی مبارکه نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری برنا افزود: در بحث کمبود دندانپزشک در ایران نسبت به کل جمعیت بسیار پایین است. این مساله زمانی حادتر می‌شود که تعداد دندانپزشکان در برخی از مناطق محروم یا مرزی صفر و یا بسیار کم است و نظام سلامت چاره ای جز افرایش جذب دانشجوی دندانپزشکی ندارد. در عین حال راه دیگر برای کاهش این بحران تربیت نیروهای حدواسط است که بتوانند در مناطق محروم کار دندانپزشکی را تا حدی انجام دهند. ما در بحث دهان و دندان در شهرهای کوچک مرزی و محروم به شدت با بحران مواجه هستیم و توجه به این مساله بسیار حائز اهمیت است.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی همچنین متذکر شد: اخیرا ما پیش نویسی را در مجلس برای این مساله یعنی همان تربیت و استفاده از نیروهای واسط در مناطق محروم که کار دندانپزشکی را نه البته به صورت خیلی تخصصی انجام دهند، آماده کرده‌ایم که در حال جمع آوری امضاست و امیدواریم که با این طرح این بحران را بتوانیم تا حدی کنترل کنیم.

وی ادامه داد: دورانن تحصیل رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی به دلیل تخصصی بودن طولانی است. مثلاً پزشک عمومی هفت سال و دندانپزشک شش سال باید وقت صرف کند تا بتواند طبابت کند، در این بازه زمانی طولانی که یک دندانپزشک فارغ التحصیل شده و جذب بازار کار می‌شود، نیروهایی به عنوان بهداشتکار دهان و دندان تربیت شوند که در حد یک تکنسین آموزش دیده باشند و توان کارهای اجرایی خاصی را در این حوزه در روستاها و مناطق محروم و مرزی داشته باشند.

این عضو کمیسیون بهداشت مجلس اظهار کرد: از سوی دیگر تا بحران دندانپزشک در ایران حل شود، راه پیشگیری نیز می تواند مفید باشد، غالبا پیشگیری از درمان مفید است. به عنوان مثال ما به جای اینکه روی درمان فقط تمرکز داشته باشیم، قبل از این که مساله به فاجعه تبدیل شود به آموزش بپردازیم. مثلا در مناطق محروم و روستاها بهداشتکارهای دهان و دندان برخی آموزش‌ها را به مردم ارائه دهند در عین حال نیز در این آموزش ها نیز از استفاده از خمیردندان های حاوی فلوئور برای اقشار آسیب پذیر مانند کودکان، افراد مسن و خانم های باردار را یاداوری کنیم که البته این مساله باید در همه مناطق اجرا شود.

صالحی در پایان نیز افزود: نظام سلامت و آموزش کشور با توجه به سرانه دندانپزشک در ایران، علاوه بر افزایش ظرفیت دانشجو نسبت به تغییر برخی تعرفه ها در بخش خصوصی و دولتی به صورت زیرساختی اقداماتی را انجام دهد. یعنی بخش دولتی برای جذب دندانپزشک برای بخش خصوصی جاذبه هایی مانند همان تعرفه در نظر بگیرد.

نمایندگان مجلس پس از تصویب طرح افزایش ظرفیت رشته دندانپزشکی در شورای انقلاب فرهنگی، این‌بار در حال جمع‌اوری امضا برای پیش‌نویس طرح تربیت نیروی حدواسط دندان‌پزشکی (بهداشتکار دهان و دندان) به بهانه تامین نیاز مناطق محروم به خدمات دندان‌پزشکی هستند عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره بحران عدم دسترسی به خدمات دندان‌پزشکی در …