Uncategorized

دندانپزشکی و سینما (۲)

By September 10, 2020 No Comments

مروری بر چند فیلم سینمایی که دندانپزشکان را موضوع داستان خود قرار داده‌اند

بنا داریم رد و پای دندانپزشکی و دندان‌پزشکان را در میان فیلم‌های سینمایی پی بگیریم و فیلم‌هایی را که شامل نقش‌هایی کوتاه یا اصلی از یک دندانپزشک هستند معرفی کنیم. دومین بخش این مطلب پیش روی شماست:

جاسمین غمگین؛ روایت منشی‌گری دندانپزشک از سر ناچاری

blue jasmineدرامی کمدی به نویسندگی و کارگردانی وودی آلن است که سال ۲۰۱۳ ساخته و با اقبال عمومی خوبی مواجه شد.

این فیلم داستان زندگی زنی به نام جاسمین فرانسیس (با بازی کیت بلانشت) که یک شخص زیبای طراز اول نیویورکی است را نمایش می‌دهد که همه چیز را در زندگی‌اش از دست داده و به آپارتمان سادهٔ خواهرش در سانفرانسیسکو می‌رود تا بتواند دوباره زندگی تازه‌ای را از سر گیرد. جاسمین در تلاش برای کسب درآمد، مدتی به عنوان منشی در یک مطب دندانپزشکی مشغول به کار می‌شود؛ اما بعد از چند روز کار پراسترس با بیمارانی که نمی‌توانند تصمیم بگیرند کی می‌خواهند دوباره به مطب بیایند، آقای دکتر که فلیکر نام دارد، از او دعوت می‌کند تا برای نوشیدنی با هم بیرون بروند. جاسمین بعد از اینکه دکتر فلیکر در مطب او را دچار هراس می‌کند کارش را ترک می‌کند.

کیت بلانشت برای بازی در این فیلم جایزه اسکار نقش اول زن و بهترین بازیگر زن در مراسم گلدن گلوب را از آن خود کرده است.

 

 

 

 

اسیران (Captives) داستان دردسرهای زن دندانپزشک زندان

captives 1994اسیران، درامی جنایی است که سال ۱۹۹۴ به کارگردانی آنجلا پوپ در بریتانیا ساخته شده است.

این درام زندگی زن دندانپزشک جوانی به نام راشل کلیفورد (با بازی جولیا اورموند) را نمایش می‌دهد که برای مشغولیت فکری خود در کشمکش طلاق، به زندانی محلی می‌رود تا برای زندانیان کار درمانی انجام دهد. او آنجا با مردی به نام فیلیپ (با بازی تیم راث) آشنا می‌شود که اواخر حبس خود را می‌گذراند؛ اما درباره جرمی که مرتکب شده صحبت نمی‌کند. دوستی این دو بعد از آزادی فیلیپ ادامه پیدا می‌کند؛ اما راشل متوجه می‌شود او تصمیم دارد همسرش را به قتل برساند. خلاف‌کار زندانی دیگری که از ارتباط بین این دو آگاه شده، از این موضوع برای ترساندن این دندانپزشک استفاده می‌کند تا او را مجبور به اقدامات مجرمانه کند و داستان پیچیده‌تر می‌شود.
فیلم اسیران در جشنواره‌های ونیز و تورنتو به نمایش درآمده است.

 

 

 

روزهای روشن پیش رو

Les_beaux_jours_ver2روزهای روشن پیش رو (به انگلیسی Bright Days Ahead) به فرانسوی (Les Beaux Jours) فیلم فرانسوی ساخته سال ۲۰۱۳ به کارگردانی ماریون ورنوکس است که در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو در بخش گالا به نمایش درآمد.

نقش اول این فیلم رمانتیک، زن دندانپزشک بازنشسته ۶۰ ساله‌ای به نام کارولین است که دچار افسردگی شده و سعی می‌کند با شرکت در برنامه‌های یک کلاب که نام آن را بر روی فیلم گذاشته‌اند روحیه خود را عوض کند؛ اما برنامه‌های آن برایش جذابیتی ندارد. تا اینکه بعد از حضور پیدا کردن در کلاس کامپیوتر به معلم جوانش علاقه‌مند می‌شود و نشاط دوباره‌ای می‌یابد.

فنی آردانت بازیگر نقش کارولین برای بازی در این نقش نامزد دریافت ۳۹ امین جایزه سزار بهترین بازیگر زن شد.

 

 

قلبمو نشکن! نرو!

Don't Go Breaking My Heartقلبمو نشکن! نرو! (Don’t Go Breaking My Heart)  فیلمی بریتانیایی به کارگردانی ویلی پترسون است که سال ۱۹۹۹ در ژانر کمدی- رمانتیک ساخته شده است.

این فیلم داستان زندگی سوزان (با بازی جنی سیگراو) بیوه جوان و دارای دو فرزند خردسال است که زندگی خسته‌کننده‌ای را پشت سر می‌گذارد و دوستانش از او می‌خواهند تا با مردان جدیدی آشنا شود؛اما او هنوز آماده این کار نیست.  فرانک (با بازی چارلز دنس)، دندانپزشکی که سال‌ها به سوزان علاقه‌مند بوده، تصمیم می‌گیرد او را به خود علاقه‌مند کند. حال سوزان سر دوراهی انتخاب او و مربی ورزشی که به پسرش کمک می‌کند می‌ماند.

 

 

 

 

 

مردی که زیاد می‌دانست، فیلمی با یک تعلیق هیچکاکی در مطب دندانپزشکی

The man who knew too muchمردی که زیاد می‌دانست  (The man who knew Too much) نام فیلمی است که در سال ۱۹۳۴ توسط آلفرد هیچکاکساخته شد. این فیلم از اولین فیلم‌های ساخته شده توسط هیچکاک در بریتانیا بود و بعدها توسط خود او با داستان متفاوت در آمریکا بازسازی شد.

این فیلم که یکی از سکانس‌های تعلیق دار آن در یک مطب دندانپزشکی اتفاق می‌افتد، داستان زوجی به نام باب و جیل لارنس است که به همراه دخترشان بتی از انگلستان برای گذراندن تعطیلات به سوئیسمی‌روند و دخترشان در جریان تعطیلات ربوده می‌شود.

در سکانس دندانپزشکی، باب به همراه کلیو برادر همسرش، در تعقیب و گریز با مجرمین، به دندانپزشکی می‌روند و وانمود می‌کنند دندان‌درد دارند. در این هنگام گروهی که بتی را دزدیده‌اند به مطب می‌آیند و دندانپزشک متوجه می‌شود که باب در حال نقش بازی کردن است. او سعی می‌کند ماسک ماده بیهوش کننده استنشاقی را روی دهان باب بگذارد؛ اما او دکتر را روی یونیت می‌کشد و با گذاشتن ماسک روی دهانش او را بی‌هوش می‌کند، روپوش سفیدش را به تن می‌کند و وانمود می‌کند دندانپزشک است. گروه مجرمین می‌آیند و در حضور باب از ربودن دخترش سخن می‌گویند. بعد از رفتن آن‌ها، او مقدار دیگری از گاز بی‌هوش کننده را به خورد دندانپزشک می‌دهد تا به هوش نیاید و مطب را برای تعقیب مجرمین ترک می‌کند.

 

مروری بر چند فیلم سینمایی که دندانپزشکان را موضوع داستان خود قرار داده‌اند بنا داریم رد و پای دندانپزشکی و دندان‌پزشکان را در میان فیلم‌های سینمایی پی بگیریم و فیلم‌هایی را که شامل نقش‌هایی کوتاه یا اصلی از یک دندانپزشک هستند معرفی کنیم. دومین بخش این مطلب پیش روی شماست: جاسمین غمگین؛ روایت منشی‌گری دندانپزشک …

Generated by Feedzy