Uncategorized

دندان پاتریس لومومبا بعد از ۶۰ سال به میهنش بازمی‌گردد

By September 15, 2020 No Comments

جولیانا لومومبا، دختر رهبر استقلال کنگو گفت رایزنی‌هایش برای بازگرداندن آخرین باقی‌مانده جسد پدرش به میهن به نتیجه رسیده و به زودی دندان او را به کنگو برمی‌گرداند.

به گزارش دویچه وله، تمام آنچه از پاتریس لومومبا، اولین نخست وزیر جمهوری دموکراتیک کنگو به یادگار مانده، یک دندان است که شخص عامل نابود کردن جسد او که یک افسر پلیس است، با خود از کنگو به بلژیک برده است. اریک ون دویز، سخنگوی دادستانی دولت بلژیک می‌گوید هیچ‌گونه آزمایش DNA نمی‌توان بر روی این دندان انجام داد، چرا که باعث می‌شود آنچه باقی مانده هم از بین برود؛ اما مقامات قضایی با توجه به محل نگهداری این دندان، همگی اطمینان دارند از جسد پاتریس لومومبا جدا شده است.

گاردین نوشته است این افسر پلیس که ژرار سئورت نام دارد، سال ۲۰۰۰ در یک برنامه مستند در تلویزیون آلمان اعتراف کرده که او لوموبا را تکه‌تکه کرده و بقایای جسدش را در اسید سوزانده است؛ سپس ۲ دندان را نشان داده و ادعا کرده مربوط به اوست. سال ۲۰۱۶ پس از اینکه دختر این افسر پلیس، در مصاحبه خود با یک روزنامه، دندان طلایی را که می‌گفت متعلق به پاتریس لومومبا است را نشان داد، یکی از شخصیت‌های دانشگاهی بلژیکی علیه او شکایت کرد و این موضوع سبب شد بار دیگر قانون استثماری بلژیک در کنگو که سبب میلیون‌ها مرگ و شکنجه‌های هولناک شده بود برای همگان مرور شود.

جولیانا لومومبا، دختر این رهبر استقلال‌طلب با ابراز خرسندی از به نتیجه رسیدن تلاش‌هایش می‌گوید: «این برای من یک پیروزی بزرگ به شمار می‌رود؛ چرا که بعد از ۶۰ سال، بقایای جسد پدرم که جانش را برای کشورش و آزادی سیاهان فدا کرد به میهن بازمی‌گردد.»

پاتریس لومومبا، در دوران جوانی برای استقلال کنگو (که آن زمان زئیر نام داشت) از سیطره بلژیک  کوشید. او سال ۱۹۶۰، زمانی که تنها ۳۴ سال داشت دست بلژیکی‌ها را از منابع کنگو کوتاه کرد و اولین نخست‌وزیر این کشور تازه استقلال یافته شد؛ اما تنها پس از ده هفته توسط رئیس‌جمهور وقت کنگو عزل شد و فرار کرد. سرانجام سرهنگ موبوتو سه‌سه‌سه‌کو، ژرار سئورت مأمور نظامی بلژیک و همکارانش پس از قطعه‌قطعه کردن لومومبا و دو وزیرش آن‌ها را در اسید سولفوریک انداختند و بقایای پیکرشان را هم سوزاندند.

جولیانا لومومبا، دختر رهبر استقلال کنگو گفت رایزنی‌هایش برای بازگرداندن آخرین باقی‌مانده جسد پدرش به میهن به نتیجه رسیده و به زودی دندان او را به کنگو برمی‌گرداند. به گزارش دویچه وله، تمام آنچه از پاتریس لومومبا، اولین نخست وزیر جمهوری دموکراتیک کنگو به یادگار مانده، یک دندان است که شخص عامل نابود کردن جسد …