Uncategorized

هشدار دندانپزشکان نسبت به مصرف هیدروژن پراکساید برای سفید کردن دندان‌ها

By September 15, 2020 No Comments

ویدیوهای سفید کردن دندان‌ها با هیدروژن پراکساید چند روزی است در شبکه اجتماعی تیک‌تاک دیده می‌شوند. این ویدیوها، نوجوانان آمریکایی و بریتانیایی را نشان می‌دهند که دندان‌هایشان را با گوش پاک‌کن آغشته به این محلول پاک می‌کنند توصیه می‌کنند افراد پولشان را برای سفید کردن دندان‌هایشان نزد دندانپزشک هدر ندهند، غافل از اینکه با این روش بعد از چندی خود دندان‌هایشان را هم از دست می‌دهند!

دیلی‌میل، در گزارشی به خطرات این قبیل شیوه‌های سفید کردن دندان‌ها در خانه پرداخته است. در این گزارش دندانپزشکان علیه مصرف هیدروژن پراکساید که بدون تجویز پزشک می‌توان آن را به راحتی خریداری کرد هشدار می‌دهند.

در یکی از ویدیوهای تیک‌تاک، دختر نوجوانی به نام کلودیا را می‌بینیم که یک بطری هیدروژن‌پراکساید ۳ درصد که به قیمت ۴ پوند خریداری کرده را در دست دارد و آن را با گوش پاک‌کن بر روی دندان‌هایش می‌زند. او در ادامه تأکید می‌کند که برخی محصولات سفیدکننده دندان آمریکایی تا هیدروژن پراکساید ۱۴درصد هم در محصولاتشان استفاده می‌کنند. کلودیا در این ویدیو می‌گوید پس از ۴ روز مصرف این محلول را قطع کرده، چرا که نتایج شگفت‌انگیز آن را دیده است.

خطرات جدی هیدروژن پراکساید، از حساسیت دندان تا از دست رفتن آن

دندانپزشکان می‌گویند استفاده کردن از هیدروژن پراکساید رقیق نشده، در طولانی مدت خطر جدی برای سلامت دهان به همراه دارد. چرا که این محلول می‌تواند سبب آسیب‌های جدی به لثه‌ها و مینای دندان شود که در نهایت ممکن است باعث شود دندان‌ها حساس شوند و حتی شخص دندان‌هایش را هم از دست بدهد.

دکتر رینا وادیا، مالک کلینیک RW پریو در لندن می‌گوید: «سفیدکننده‌های دندان حرفه‌ای، ژل هیدروژن پراکساید را به‌ گونه‌ای به مشتری ارائه می‌دهند که به لثه‌هایش برخورد نکند و تنها بر روی دندان‌هایش قرار گیرد. چرا که در غیر اینصورت، سبب درد، سوزش و التهاب لثه می‌شود و بیماری‌های لثه شدید حتی می‌توانند منجر به از دست رفتن دندان‌ها شوند.»

او ادامه می‌دهد: «لثه‌ها و استخوان فک، دندان‌های شما را در جای خود نگاه می‌دارند؛ بنابراین سفید کردن دندان‌ها به شکلی که باعث شود آن‌ها از جای خود تکان بخورند، لق شوند یا بیفتند چه فایده‌ای دارد؟ سفیدکننده‌های دندان حرفه‌ای در مراحل تولید خود از نظارت متخصصان دندانپزشکی بهره‌مندند.»

هیدروژن پراکساید چیست و آیا مصرف آن خطرناک است؟

هیدروژن پراکساید یک ترکیب شیمیایی اسیدی است که در شوینده‌های خانگی، مواد رنگ زدای مو و سفیدکننده دندان به کار برده می‌شود. این ماده در غلظت‌های بالا سبب آسیب رساندن به چشم‌ها، پوست و دستگاه تنفسی می‌شود. هیدروژن پراکساید در سفیدکننده‌های دندان نقش لکه‌زدایی دارد؛ اما میزان مصرف آن باید با دقت کنترل شود؛ چرا که استفاده از محلول رقیق‌نشده‌ی آن با خطراتی همراه است.

اختلاف در سخت‌گیری قوانین در کشورهای مختلف

البته کلودیا، در دفاع از ویدیوی اول جنجالی خود، ویدیوی دیگری هم منتشر کرده است که در آن می‌گوید: «آن‌طور که من در اینترنت جستجو کرده‌ام، سفیدکننده‌های دندان کرست هیدروژن‌پراکساید ۱۴ درصد استفاده می‌کنند و من فکر می‌کردم با استفاده از محلولی با غلظت بسیار کمتر، به دندان‌هایم آسیبی نمی‌زنم. در ضمن این یک تجربه شخصی بود و فکر نمی‌کردم این‌قدر بازنشر شود و به هیچ کس دیگری هم توصیه نمی‌کنم این کار را انجام دهد.»

دیلی میل در توضیح ادعای او می‌نویسد: «کرست یک برند آمریکایی است و بنابراین تابع مقررات بریتانیا نیست. در بریتانیا مقررات مربوط به سفیدکننده‌های دندان با جدیت وضع می‌شوند و دندانپزشکان فقط می‌توانند ژل‌های سفیدکننده دندان حاوی هیدروژن پراکساید ۱ دهم درصد تا ۶ درصد استفاده کنند. این در حالیست که در آمریکا سفید کردن دندان‌ها یک کار زیبایی تلقی می‌شود و نیازی به تائیدیه سازمان غذا و داروی این کشور ندارد. در بریتانیا سفیدکننده‌هایی چون هیدروژن پراکساید و کاربامید پراکساید با غلظت‌های کنترل شده در محصولات سفیدکننده دندان که در دسترس عموم قرار دارند استفاده می‌شوند و محصولاتی با غلظت بالاتر در دسترس دندانپزشکان هستند. کیت‌های محصولات سفیدکننده دندان که در اینترنت و به صورت آزاد به فروش می‌رسند فقط می‌توانند هیدروژن پراکساید ۱ دهم درصد داشته باشند و دندانپزشکان می‌توانند محصولات حاوی هیدروژن پراکساید بالای ۶ درصد را بر روی افراد ۱۸ سال به بالا استفاده کنند.»

ویدیوهای سفید کردن دندان‌ها با هیدروژن پراکساید چند روزی است در شبکه اجتماعی تیک‌تاک دیده می‌شوند. این ویدیوها، نوجوانان آمریکایی و بریتانیایی را نشان می‌دهند که دندان‌هایشان را با گوش پاک‌کن آغشته به این محلول پاک می‌کنند توصیه می‌کنند افراد پولشان را برای سفید کردن دندان‌هایشان نزد دندانپزشک هدر ندهند، غافل از اینکه با این …

Generated by Feedzy