Uncategorized

سایه ترس از دندان‌‌پزشکی، ۲۵ سال به دنبال سریع‌ترین مرد جهان

By November 20, 2021 No Comments

 

یوسین بولت دونده‌ی جاماییکایی که عنوان «سریع‌ترین انسان جهان» را از آنِ خود کرده، به تازگی در مصاحبه با رسانه‌ها گفته در طول تمام دوران فعالیت ورزشی خود به دلیل کیفیت پایین درمان‌های دندان‌پزشکی در زادگاهش از دندان‌های شکسته و ترس از دندان‌پزشکی رنج برده است.

او که تا به حال ۹ مدال طلای المپیک و ۱۱ مدال طلای قهرمانی جهان را به دست آورده، می‌گوید در کودکی آن‌قدر خدمات دندان‌پزشکی که در جاماییکا دریافت کرده بد بوده که در سن ۱۰ سالگی با در دهان داشتن دندان‌های آسیب‌دیده، دندان‌پزشکی برایش به یک محل ترسناک تبدیل شده است.

بولت به اینسایدر گفته است: «اگر به عکس‌های من دقت کنید، می‌بینید در جوانی دندان‌هایم شکسته بود و نمی‌توانستم آن‌ها را درست کنم؛ چون خدمات دندان‌پزشکی به آسانی قابل دسترسی نبودند.»

به گزارش سازمان جهانی بهداشت، در جاماییکا به طور متوسط کمتر از ۱ دندان‌پزشک به ازای ۱۰ هزار نفر وجود دارد و پیش از این مطالعه‌ای در ژورنال پزشکی کارائیب به چاپ رسیده که دریافته ۷۰ درصد مردم جامائیکا درد دندان دارند، ۶۵ درصد از آنان به دلیل وضعیت دندان‌هایشان غذا را به سختی می‌جوند و ۴۹ درصد نسبت به وضعیت دندان‌های خود آگاه هستند.

ترس و لرز قوی‌ترین مردان جهان در یونیت‌های دندان‌پزشکی

سال ۲۰۱۵ زمانی که بولت تبدیل به یک ستاره‌ی جهانی شد و به ثروت رسید، تصمیم گرفت دندان‌هایش را در آلمان درست کند. او می‌گوید: «من در نهایت تصمیم گرفتم دندان‌هایم را درست و حسابی درمان کنم و برای این کار به آلمان رفتم. واقعاً شگفت‌آور بود که کار چه خوب و سریع پیش رفت.»

البته او تأکید می‌کند هنوز هم به دلیل تجربه‌های بد قبلی که در جامائیکا داشته، احساس ترس و اضطراب می‌کرده و ادامه می‌دهد: «من گمان می‌کنم این موضوع در زادگاهم فراگیر است، چون تعداد زیادی از مردم به دندان‌پزشکی نمی‌روند و همیشه نگران اتفاقاتی هستند که قرار است برایشان بیفتد.»

البته بولت تنها ورزشکاری نیست که به اضطراب دندان‌پزشکی دچار است و ورزشکارانی هستند که با وجود بزرگ شدن در آمریکا، این مشکل را دارند. یکی از مطالعاتی که انجمن ارتودنتیست‌های آمریکا منتشر کرده، دریافته است که ۴۹ درصد ورزشکاران دندان‌های پوسیده و التهاب لثه دارند.

دکتر امیرا اوگونلی، دندان‌پزشک مصری که سابقه‌ی طولانی در کار دندان‌پزشکی برای ورزشکاران و تقلا برای باز کردن دهان آن‌ها در آمریکا دارد، می‌گوید: «ممکن است یک مرد ۲ متری روی یونیت شما نشسته باشد؛ اما از درست کردن دندانش بترسد. مهم نیست بعضی از آنان چقدر قوی و مردانه هستند؛ همین‌که وارد مطب می‌شوند انگار نه انگار که همان آدم سابق‌اند و ترس به جانشان می‌افتد.»

تلاش سریع‌ترین مرد جهان برای افزایش دسترسی جوامع کم‌برخوردار به خدمات دندان‌پزشکی

در حال حاضر، بولت که طعم تلخ برخوردار نبودن از درمان‌های دندان‌پزشکی را چشیده، در تلاش برای افزایش دسترسی تمام مردم دنیا به خدمات دندان‌پزشکی است و این کار را از زادگاهش آغاز کرده است. او با یک کارخانه تولید پرینتر سه بعدی دندان قرارداد بسته و یک موسسه‌ی خیریه راه‌اندازی کرده که افراد کم‌برخوردار را در سراسر جهان از خدمات دندان‌پزشکی باکیفیت بهره‌مند سازد.

این موسسه‌ی خیریه در حال حاضر ۲ کلینیک، یک لابراتوار مرکزیِ پرینت سه‌بعدی و یک یونیت سیار دارد.

او می‌گوید: «من از نیاز مناطق روستایی آگاه هستم. ما باید یک اتوبوس بگیریم که به مناطق روستایی و محروم سفر کند و نزد مردمی برود که قادر نیستند کیلومترها برای رسیدن به کلینیک راه بیایند.»

 

  یوسین بولت دونده‌ی جاماییکایی که عنوان «سریع‌ترین انسان جهان» را از آنِ خود کرده، به تازگی در مصاحبه با رسانه‌ها گفته در طول تمام دوران فعالیت ورزشی خود به دلیل کیفیت پایین درمان‌های دندان‌پزشکی در زادگاهش از دندان‌های شکسته و ترس از دندان‌پزشکی رنج برده است. او که تا به حال ۹ مدال طلای …