خانه | جراحی لثه | جراحی لثه
آنچه می خوانید! ...

جراحی لثه به چه منظور انجام می شود؟ انواع روش های جراحی لثه چیست؟ اگر از سوی پزشک به شما تجویز شده است که جراحی لثه انجام دهید، تا بخش پایانی این مطلب همراه ما بمانید.

دندانپزشکی یکی از شاخه های گسترده پزشکی است که از بخش های درمانی گسترده ای تشکیل شده است و روش های درمانی زیادی در آن قرار گرفته است؛ شاید با خود فکر کنید که در دندانپزشکی فقط به برطرف کردن مشکلات مربوط به دندان پرداخته می شود اما باید بگوییم که برطرف کردن بیماری ها و مشکلات مربوط به لثه و فک نیز در این حوزه قرار گرفته اند.

در واقع یکی از متداول ترین، رایج ترین و مهم ترین روش های درمانی در علم دندانپزشکی انجام جراحی لثه است که به دلایل مختلفی انجام می شود و از روش های متفاوتی برخوردار است.

در دندانپزشکی وکتوری دنتال به بررسی این موضوع برای کسب اطلاعات بیشتر شما عزیزان در این زمینه خواهیم پرداخت.

جراحی لثه به چه منظور انجام می شود؟

از مهم ترین و اصلی ترین دلایلی که بر اساس آنها به جراحی لثه نیاز خواهد بود، باید به موارد زیر اشاره کرد:

جراحی فلپ لثه:

در میان دندان ها و لثه فرو رفتگی هایی وجود دارند که به آنها پاکت گفته می شود و در بسیاری از مواقع التهاب و یا عفونتی در این بخش ها به وجود می آید که سلامتی لثه را تحت تاثیر قرار می دهد.

در صورت بروز این اتفاق باید جراحی فلپ لثه انجام شود تا آلودگی های موجود در این بخش ها برطرف گردند و با تخلیه شدن این آلودگی ها، لثه به جای خود بازگردانده می شود و بخیه زده می شود. به جراحی لثه که با این هدف انجام شود، جراحی فلپ لثه گفته می شود.

جراحی برای بازسازی لثه و پیوند استخوان:

نوع دیگری از جراحی لثه را جراحی بازسازی لثه می نامند که هدف از انجام آن تخلیه آلودگی های ایجاد شده در زیر لثه و یا تامین استخوان مورد نیاز برای فک است. به عنوان مثال: کسانی که قصد ترمیم دندان با روش ایمپلنت را داشته باشند و از تراکم استخوانی کافی در فک برخوردار نباشند به پیوند استخوان فک و جراحی بازسازی لثه نیاز خواهند داشت تا با تامین تراکم استخوانی لثه بتوانند از روش ایمپلنت استفاده کنند.

لازم به توضیح است که این روش امروزه به وفور برای ترمیم دندان ها با ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرد.

جراحی برای افزایش طول تاج دندان:

طول تاج دندان های برخی از افراد بسیار کم است و دندان های کوتاهی دارند که این مساله در زیبایی آنها موثر خواهد بود و طرح لبخند را تحت تاثیر قرار می دهد. از این جهت کسانی که بخواهند لبخند زیباتری داشته باشند و به زیبایی دندان های خود بیفزایند، امکان انجام جراحی افزایش طول تاج دندان را خواهند داشت.

در این روش پزشک لثه های موجود بر روی دندان ها را به سمت بالاتر هدایت می کند و آنها را بخیه می زند تا به این شکل طول تاج دندان بیشتر شود و زیبایی دندان ها افزایش یابد.

جراحی مربوط به پیوند بافت نرم:

یکی از شایع ترین مشکلاتی که امروزه انسان ها با آن مواجه هستند، تحلیل رفتن لثه ها است. در صورت بروز این مشکل لثه ها تحلیل می روند و از روی دندان ها کنار زده می شوند که برای برطرف کردن این مشکل جراحی لثه از نوع پیوند بافت نرم انجام می شود.

در واقع در این روش جراحی، دندانپزشک بخشی از بافت لثه موجود در کام دهان را بر می دارد و آن را به بخش هایی که لثه آنها تحلیل رفته است، پیوند می زند تا سلامتی دندان و لثه حفظ شود.

انواع روش های جراحی لثه چیست؟

برای جراحی لثه در هر یک از روش های ذکر شده در فوق، از دو تکنیک متفاوت می توان استفاده کرد که این دو تکنیک از قبیل زیر شناخته می شوند:

جراحی سنتی:

جراحی سنتی همان طور که از نام آن پیدا است، به گونه ای است که در آن از ابزارهای سنتی دندانپزشکی به منظور جراحی لثه استفاده می شود که به کار بردن آنها از نظر بهداشت و میزان درد در بیمار و یا حتی نتیجه کار خیلی مناسب نیست و امروزه کمتر از این روش برای امور دندانپزشکی استفاده می شود.

جراحی لیزری:

جراحی لیزری روش جدیدی است که در دندانپزشکی استفاده می شود که این روش با استفاده از لیزر و اشعه آن انجام می شود. در این روش دستگاه لیزر هیچ تماس فیزیکی با دهان بیمار نخواهد داشت بلکه فقط اشعه آن بر روی بافت مورد نظر تابانده می شود و به این شکل جراحی انجام می شود. این مساله باعث می شود تا بهداشت جراحی افزایش یابد.

از طرف دیگر جراحی لثه با لیزر دقت کار را نیز افزایش می دهد و باعث می شود تا ظرافت جراحی بیشتر باشد. به صورت کلی جراحی با لیزر شراط بسیار ایده آل تری را به وجود می آورد که میزان درد و خونریزی بیمار را کاهش می دهد و مدت زمان جراحی نیز در آن کاسته می شود.

هزینه جراحی لثه چه قدر است؟

چنانچه قصد کسب اطلاع از هزینه جراحی لثه را دارید، باید اگاه باشید که هزینه مورد نیاز برای این کار به روش جراحی و یا علل نیاز به آن مربوط می شود. علاوه بر آن دستمزد دندانپزشک، تجهیزات، مرکز دندانپزشکی، بیمه درمانی و مسائل دیگری نیز بر روی این مساله تاثیر خواهند داشت که به همین دلیل برای کسب اطلاع دقیق از این مساله باید تمامی این موارد مشخص باشند تا امکان تعیین هزینه وجود داشته باشد.

 

آنچه می خوانید! ...
دیدگاه‌ها
بیشتر بخوانید ...
لیفت لثه چیست؟

افراد زیادی از نظر ظاهری دچار مشکلاتی در لثه های خود هستند که دوست دارند