خانه | ارتودنسی | ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان

ارتودنسی
آنچه می خوانید! ...

در رابطه با ارتودنسی دندان چه می دانید؟ آیا می خواهید از زوایای مختلف با ارتودنسی و ویژگی های آن آشنا شوید؟ پس با ما همراه باشید تا در مورد مسائل مختلف پیرامون ارتودنسی یعنی انواع آن، مراحل ارتودنسی، مراقبت های بعد از آن و … صحبت کنیم و مطالبی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

همانطور که می دانید دندان های شیری پس از مدت مشخصی از بین می روند و جای آنها با دندان دائم پر می شود. در این میان بسیاری از افراد در طول دوران رشد دندان های خود با کج و نا فرم شدن دندان مواجه می شوند که این موضوع بر روی زیبایی و سلامتی دندان ها تاثیر گذار است؛ از این رو در علم دندانپزشکی راهکاری برای افزایش زیبایی و همچنین سلامتی دندان های دائمی روی کار آمده است که یکی از مهمترین روش ها در این زمینه تحت عنوان ارتودنسی دندان شناخته می شود.

ارتودنسی دندان انواع مختلفی دارد و طی مراحل مشخصی در داخل دهان قرار می گیرد. از سوی دیگر کسانی که از این روش به توصیه پزشک استفاده می کنند باید مراقبت های بعد از ارتو را رعایت کنند که به تمامی این مسائل در بخش های بعدی اشاره خواهیم داشت.

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی دندان یکی از شاخه های تخصصی و مهم دندانپزشکی است که به بررسی و رفع نامنظمی دندان می پردازد. به عبارت دیگر ارتودنسی مشکل نامنظمی و ناهماهنگی دندان ها را برطرف می کند و علاوه بر آن روابط غیر طبیعی بین فکی را اصلاح می نماید. با این وجود زمانیکه هماهنگی میان دندان ها و فک از بین برود علم ارتودنسی وارد عمل می شود و به برطرف کردن این مشکل می پردازد.

از سوی دیگر باید اشاره داشته باشیم که تمامی عملیات ارتودنسی زیر نظر متخصص ارتودنتیست انجام می شود.

انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی انواع مختلفی دارد و به گونه های متفاوتی تقسیم بندی می شود که مهمترین انواع ارتودنسی را می توان به دو گروه ثابت و متحرک تقسیم بندی کرد. اما هر یک از این موارد به خودی خود دارای زیر گروه ها و انواع مختلفی هستند که آنها را میتوان از قبیل زیر معرفی کرد:

ارتو ثابت

ارتودنسی ثابت به گونه ای است که در آن براکت ها را با استفاده از چسب مخصوص به یکدیگر می چسبانند و از سوی دیگر از اشعه فرابنفش برای نصب براکت ها استفاده می شود. این نوع ارتودنسی به صورت ثابت در دهان قرار می گیرد و افراد نمی توانند در مواقع دلخواه آن را از دهان خارج کنند. با استفاده از ارتودنسی ثابت براکت ها به دندان فشار وارد می کنند و به این شکل موجب رفع نامنظمی و ناهماهنگی دندان ها می شوند. زمانی که ارتودنسی ثابت در دهان قرار می گیرد، براکت های آن در حین صحبت کردن، خوردن غذا و یا لبخند زدن دیده می شوند که این موضوع برای عده زیادی از متقاضیان ارتو ناخوشایند است.

 ارتو ثابت شامل 5 زیر گروه مختلف از قبیل زیر است

ارتودنسی ثابت فلزی

ارتو ثابت فلزی که میتوانید آن را در کلینیک دکتر مریم ولائی مورد استفاده قرار دهید یکی از انواع قدیمی ارتودنسی دندان است که اجزای تشکیل دهنده آن به صورت فلزی هستند و براکت های فلزی در قسمت جلویی و سطح بیرونی دندان ها قرار می گیرند.

ارتودنسی فلزی از استحکام و مقاومت بسیار خوبی برخوردار است و استفاده از آن فشار زیادی را به دندان ها وارد می کند که به این شکل دندان ها به مرور زمان صاف می شوند و در جایگاه مناسب خود قرار می گیرند.

متریال ساخت ارتودنسی فلزی را فولاد ضد زنگ و یا آلیاژ بسیار با کیفیت تیتانیوم تشکیل می دهد که استفاده از آن باعث بروز مشکل در دهان و یا بدن انسان نمی شود و شرایط مناسبی را به وجود می آورد.

ارتودنسی سرامیکی

ارتو سرامیکی در حال حاضر یکی از رقبای سر سخت ارتودنسی فلزی است که در گروه ارتودنسی ثابت قرار می گیرد. این نوع ارتودنسی همانند سایر انواع آن به منظور صاف کردن دندان ها و رفع عیوب ظاهری و نامنظمی دندان مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع تفاوت اصلی این نوع ارتودنسی با انواع دیگر آن در متریالی است که براکت ها و اجزای ارتودنسی از آن ساخته شده اند. زیرا ارتودنسی سرامیکی همان طور که از نام آن مشخص است از جنس سرامیکی هستند و به همین دلیل ظاهر شفاف و سفید رنگی دارند که با قرار گرفتن در دهان جلوه بهتری را برای متقاضیان در مقایسه با ارتودنسی فلزی ایجاد می کنند و کمتر از ارتودنسی های فلزی در زمان صحبت کردن و یا خندیدن به چشم می آیند و یا جلوه ناخوشایندی را ایجاد می کنند.

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال یک نوع خاص از ارتودنسی است که از آن به عنوان ارتودنسی مخفی و پشت دندانی یا زبانی نیز یاد می شود. این نوع ارتودنسی به جای قرار گرفتن در سطح خارجی دندان ها در سطح داخلی آنها و پشت دندان ها نصب می شود و به همین دلیل از بیرون دهان قابل رویت نیست. به همین دلیل استقبال خوبی از ارتودنسی لینگوال ایجاد شده است و کسانی که پزشک استفاده از ارتودنسی لینگوال را برای آنها مناسب بداند، می توانند از این نوع ارتودنسی استفاده کنند.

لازم به توضیح است که ارتودنسی لینگوال حتی در زمان صحبت کردن و یا خندیدن نیز دیده نمی شوند و به همین دلیل استقبال از آنها در میان بزرگسالان بسیار بیشتر از سایر روش های ارتودنسی است.  از ارتودنسی پشت دندانی می توان در هر سنی استفاده کرد و هیچ گونه محدودیت سنی برای استفاده از آن وجود ندارد.

کسانی که از ارتودنسی لینگوال استفاده می کنند در چند هفته اول ممکن است که مانند سایر روش های ارتودنسی دچار اختلالات کلامی شوند که این موضوع کاملاً طبیعی است و پس از مدتی با عادت کردن فرد به ارتودنسی این موضوع از بین می رود.

ارتودنسی دیمون

از دیگر انواع اتوردنسی دندان باید به ارتودنسی دیمون اشاره کنیم. این نوع ارتودنسی به گونه ای است که برای نصب شدن سیم فلزی به براکت ها در آن نیازی به نوارهای الاستیکی نیست و به همین دلیل هزینه آن بالاتر از سایر انواع ارتودنسی خواهد بود.

اما لازم به توضیح است که میزان درد در این نوع ارتودنسی کمتر است و طول دوره درمان و تعداد دفعات مراجعه به پزشک در آن نیز کمتر خواهد بود. از این رو معمولاً در مواقعی که به طول درمان کوتاه تری نیاز باشد از این نوع ارتودنسی استفاده می شود اما متقاضیان می توانند برای انتخاب ارتودنسی دیمون تصمیم گیرنده باشند.

ارتودنسی دیمون از براکت هایی با سایز کوچک تر برخوردار است و میزان اصطکاکی که توسط این براکت ها در دهان ایجاد می شود بسیار کمتر از سایر انواع ارتودنسی است. ارتودنسی دیمون علاوه بر آنکه موجب بهبود وضعیت ظاهری دندان ها می شود برای برطرف کردن مشکلات مربوط به ساختار فک و دندان نیز به کار برده می شود.

همچنین باید اشاره کرد که این نوع ارتودنسی معمولاً برای درمان بیماری های اوربایت و اندربایت استفاده می شود که منظور از بیماری اوربایت جلو بودن دندان های فک بالا نسبت به دندان های فک پایین است و در این شرایط باید دندان های فک بالا توسط ارتودنسی به سمت عقب هدایت شوند.

ارتودنسی رنگی

در ارتودنسی رنگی از کش های رنگی استفاده می شود که این کش ها به دور بریس ارتودنسی پیچیده می شوند. به همین دلیل این نوع ارتودنسی به عنوان ارتودنسی رنگی شناخته می شود. باید در رابطه با این مدل از ارتودنسی اشاره داشته باشیم که سایر اجزای تشکیل دهنده آن مطابق با سایر انواع گونه های ارتودنسی هستند و تجهیزات معمول آن با سایر انواع ارتودنسی تفاوتی ندارند.

استفاده از ارتودنسی رنگی معمولاً توسط نوجوانان بسیار محبوب است و دختر خانم های نوجوان از آن استقبال می کنند. رنگ این نوع ارتودنسی متفاوت است و متقاضیان می توانند بر حسب میل خود رنگ بریس ها را انتخاب کنند. رایج ترین انواع رنگ در ارتودنسی دندان رنگی عبارت است از: صورتی، آبی، نقره ای، طلایی، بنفش و مشکی. علاوه بر آن این امکان وجود دارد که از ارتودنسی رنگی با ترکیب چند رنگ مد نظر خود استفاده کنید و ترکیب چند رنگ را در طراحی بریس های آن به کار ببرید.

برای انتخاب رنگ ارتودنسی رنگی می توانید آن را متناسب با رنگ چشم، مو و یا حتی پوست انتخاب کنید و در این زمینه از پزشک مشورت دریافت نمایید.

ارتودنسی متحرک

نوع دوم از ارتودنسی که تحت عنوان ارتودنسی متحرک شناخته می شود به گونه ای است که می توان آن را در هنگام خوردن غذا و یا مسواک زدن از دهان خارج کرد. به همین دلیل ارتودنسی متحرک شرایط بهتری را برای متقاضیان ایجاد می کند اما پزشک استفاده از آن را برای همه افراد مناسب در نظر نمی گیرد. به صورت کلی در ارتودنسی متحرک براکت ها روی دندان متصل نمی شوند و پلاک ها حالت متحرک دارند. درد دندان ارتودنسی متحرک بسیار کمتر از نوع ثابت است و این موضوع از دیگر مسائلی است که موجب جلب توجه به این نوع ارتودنسی شده است.

ارتودنسی متحرک به صورت نامرئی نیز قابل استفاده است و ارتودنسی نامرئی متحرک را میتوان زیر گروه آن در نظر گرفت.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی متحرک همانند ارتودنسی ثابت نامرئی است با این تفاوت که در انواع متحرک آن امکان خارج کردن ارتودنسی نامرئی از داخل دهان وجود دارد و شخص می تواند در مواقع مورد نیاز آن را از داخل دهان خارج کند. به صورت کلی این نوع ارتودنسی هیچ براکت و یا سیم فلزی ندارد و باید هر دو هفته یک بار پلاک آن تعویض شود تا به دندان ها فشاری وارد نشود. ارتودنسی متحرک نامرئی در مواقع خاصی از سوی پزشک تجویز می شود و در کلینیک دکتر مریم ولائی در صورت نیاز استفاده از آن به شما عزیزان تجویز خواهد شد.

با وجود آنکه ارتودنسی نامرئی توسط بزرگسالان بسیار مورد استقبال قرار گرفته است اما استفاده از آن در کودکان نیز امکان پذیر است و در بسیاری از مواقع برای کودکان نیز از این نوع ارتودنسی دندان استفاده می شود.

ارتودنسی
ارتودنسی

مراحل ارتودنسی دندان

همه روش های درمانی از قبیل ارتودنسی دندان طی فرآیند و مراحل خاصی انجام می شوند.

نحوه انجام ارتودنسی دندان نیز به صورتی است که بیمار یا شخصی که دندان های نامنظمی دارد باید در ابتدا به پزشک مراجعه کند تا وضعیت او توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

سپس پزشک با بررسی وضعیت بیمار مشخص می کند که این شخص به ارتودنسی نیاز دارد و یا خیر. پس از آن در صورت نیاز به ارتودنسی برای بیمار ابتدا باید تصویربرداری از دندان ها انجام شود و بعد از آن دندان ها قالب گیری شوند.

با انجام شدن این مراحل نوبت به تمیز کردن دندان ها و ترمیم آنها می رسد تا شرایط برای نصب ارتودنسی در دهان مناسب شود و پزشک بتواند اجزای ارتودنسی را داخل دهان بیمار به کار ببرد.

زمانی که براکت های ارتودنسی در داخل دهان قرار بگیرند، اشخاص وارد دوره مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان می شوند و در این دوره باید توصیه های پزشک را به خوبی رعایت کنند تا طول درمان آنها به پایان برسد و دندان ها وضعیت مناسبی پیدا کنند.

در این دوره اشخاص وظیفه دارند که در فواصل زمانی مشخص و تعیین شده به پزشک معالج خود مراجعه کنند و تحت بررسی مرتب پزشک باشند.

در انتها و با پایان یافتن مراحل درمان، قطعات ارتودنسی از داخل دهان خارج می شوند و دندان ها ظاهر صاف و مرتبی پیدا می کنند.

مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان

همه کسانی که از ارتودنسی دندان استفاده می کنند موظف هستند که مراقبت های بعد از آن را به خوبی رعایت کنند. اصلی ترین و مهمترین مراقبت هایی که در این زمان باید رعایت شود از قبیل زیر هستند:

تغذیه در زمان ارتودنسی

تغذیه در زمان ارتودنسی از اهمیت زیادی برخوردار است و به عنوان یکی از اصلی ترین مراقبت های بعد از ارتودنسی شناخته می شود. به صورت کلی کسانی که از این روش ترمیم دندان استفاده کنند باید از خوردن غذاهای سفت پرهیز کنند و غذاهای نرم استفاده نمایند.

رعایت این موضوع در روزهای ابتدایی نصب ارتودنسی در دهان مهم تر است و باید حتماً به آن توجه داشت. علاوه بر آن لازم به ذکر است که خوردن و مصرف غذاهای مضر مانند نوشابه در این دوره به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا این گونه خوراکی ها موجب پوسیدگی دندان می شوند و سلامتی دهان و دندان را به خطر می اندازند.  با این وجود اگر از کسانی هستید که ارتودنسی دندان استفاده کرده اید و یا می خواهید از آن استفاده کنید از خوردن غذاهای سفت و یا چسبناک مانند: ذرت، آدامس، نوشابه و … بپرهیزید.

روش صحیح استفاده از مسواک ارتودنسی

کسانی که ارتودنسی استفاده می کنند باید از مسواک مخصوص ارتودنسی پس از آن استفاده نمایند. از سوی دیگر لازم است که متقاضیان عزیز ارتودنسی روش صحیح استفاده از مسواک ارتودنسی را نیز بدانند و به درستی از آن استفاده کنند تا شرایط خوبی را داشته باشند.

به این منظور لازم است که مسواک را با زاویه 45 درجه نگه دارید و سیم و براکت های ارتودنسی را به صورت کامل و به شکل چرخشی با آرامش تمیز کنید؛ به گونه ای که هیچ آسیبی به براکت ها وارد نشود. پس از آن نیز اطراف لثه و دندان ها را به آرامی مسواک کنید.

روش صحیح استفاده از نخ دندان ارتودنسی

همان طور که می دانید نخ دندان یکی از مهمترین تجهیزاتی است که برای تمیز کردن دندان و رعایت بهداشت دهان مورد استفاده قرار می گیرد. افرادی که ارتودنسی دندان به کار می برند نیز میتوانند از نخ دندان استفاده کنند تا بهداشت دهان آنها به خطر نیفتد و شرایط خوبی را سپری کنند.

استفاده از نخ دندان برای کسانی که ارتودنسی داشته باشند با کسانی که ارتودنسی ندارند متفاوت است. این عزیزان باید در قدم اول از نخ دندان موم دار استفاده کنند تا در زمان تمیز کردن دندان ها نخ دندان در داخل براکت ها گیر نیوفتد و امکان تمیز کردن دندان ها را داشته باشد. طول نخ دندانی که در این زمان استفاده می شود باید در حدود 30 الی 46 سانتی متر باشد تا در بین سیم های ارتودنسی گیر نیوفتد.

در ادامه باید این عزیزان سعی کنند که نخ دندان را پشت ارتودنسی ها بندازند و با دقت نخ را به کمک آینه در دندان ها حرکت دهند.

تفاوت مسواک ارتودنسی با مسواک معمولی

همانگونه که در بخش فوق اشاره شد، مسواک ارتودنسی با مسواک معمولی متفاوت است و افرادی که ارتودنسی دندان کرده باشند باید از مسواک ارتودنسی استفاده کنند.

مسواک ارتودنسی در واقع نوع مخصوصی از مسواک است که برای تمیز کردن دندان ها در طول دوره ارتودنسی استفاده می شود. این مسواک به گونه ای طراحی شده است که به کمک آن به راحتی میتوان دندان ها و سیم های ارتودنسی ثابت را تمیز کرد. سر این مسواک بر خلاف مسواک های معمولی بسیار نازک است و پرز های آن امکان تمیز کردن دندان ها، فاصله آنها و بریس ها را دارد. به عبارت دیگر میتوان گفت که شکل ظاهری این مسواک بسیار متفاوت از مسواک معمولی است.

مزایا و عوارض ارتودنسی دندان

استفاده از ارتودنسی با مزایا و عوارضی همراه است که اگر در شرایط مناسب از آن استفاده شود عوارض ناشی از آن افراد را تهدید نخواهند کرد. در حالت کلی ارتودنسی می تواند موجب بهبود شکل ظاهری دندان ها و سلامت آنها شود و سایر مزیت های آن از قبیل زیر هستند:

اصلاح طرح لبخند

زیبایی طرح لبخند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در اعتماد به نفس افراد بسیار تأثیرگذار است. از این رو یکی از مهمترین مزایای ارتودنسی اصلاح طرح لبخند است. زیرا زمانی که فرم دندان ها مناسب باشند و دندان ها صاف و مرتب باشند، لبخند زیباتری خواهیم داشت که این موضوع از اصلی ترین اهداف استفاده از ارتودنسی دندان است.

کمک به بهبود تکلم

مشکلاتی که در دندان ها به وجود می آیند نه تنها در زیبایی و سلامتی دندان و فک تأثیر گذار هستند بلکه در تکلم نیز مؤثر واقع می شوند. در بسیاری از مواقع نامنظم بودن دندان ها در تکلم افراد مشکل ایجاد می کنند و یکی از مزیت های ارتودنسی برطرف کردن مشکلات دندانی و کمک به بهبود وضعیت تکلم است.

جلوگیری از پوسیدگی دندان ها

زمانی که دندان ها بسیار به هم چسبیده باشند و یا نظم مناسبی نداشته و روی هم قرار گرفته باشند، سرعت پوسیدگی دندان افزایش می یابد، رعایت بهداشت دهان و دندان سخت تر می شود و مشکلات زیادی سلامتی دندان را تهدید خواهد کرد. اما ارتودنسی به افراد کمک می کند که از پوسیدگی دندان جلوگیرری به عمل آورند و سرعت پوسیده شدن دندان ها را به میزان زیادی کاهش دهند.

پیشگیری از ابتلا به بیماری های لثه

یکی از شایع ترین مشکلاتی که به دلیل نامنظم بودن دندان ها به وجود می آید، ابتلا به بیماری های لثه است. برای پیشگیری از بروز این بیماری ها نیز استفاده از ارتودنسی مناسب واقع می شود و آن را می توان از مزیت های این روش در نظر گرفت.

کمک به افزایش اعتماد به نفس

دندان ها تأثیر زیادی در زیبایی چهره دارند و در جامعه افراد بسیار زیادی به دلیل نازیبا بودن دندان های خود دچار عدم اعتماد به نفس در خندیدن و لبخند زدن هستند. اما خوشبختانه ارتودنسی دندان این امکان را به وجود می آورد که افراد با اعتماد به نفس کامل لبخند بزنند و به صحبت کردن با دیگران در اجتماع بپردازند. به همین دلیل گفته می شود که ارتودنسی موجب افزایش اعتماد به نفس در افراد بزرگسال می گردد.

بهبود بخشیدن به گوارش غذا

نامنظم بودن و ناهماهنگی دندان ها در وضعیت خوردن و جویدن غذا نیز مؤثر است. کسانی که با این مشکل ر به رو هستند در جویدن غذا دچار مشکل می شوند و هضم غذا برای آنها سخت می شود و دستگاه گوارش نیز تحت تأثیر قرار می گیرد.  به همین دلیل با کمک ارتودنسی می توان به بهبود هضم غذا و وضعیت دستگاه گوارش کمک کرد و از بروز مشکلات گوارشی جلوگیری به عمل آورد.

درمان دندان های نهفته

بسیاری از افراد با بروز مشکلی همچون رشد دندان های نهفته در فک رو به رو هستند. این دندان ها به سلامتی دندان های دیگر آسیب وارد می کنند و معمولاً با درد همراه هستند. علاوه بر آن مشکلات بیشتری به دلیل رشد دندان های نهفته در فک به وجود می آید که با استفاده از ارتودنسی می توان وضعیت این دندان ها را سر و سامان بخشید و از بروز مشکلات ناشی از دندان نهفته جلوگیری به عمل آورد.

در کنار مزایای ارتودنسی دندان باید به عوارض آن نیز اشاره داشته باشیم. چنانچه ارتودنسی در سنین مناسب مورد استفاده قرار گیرد عوارضی به همراه نخواهد داشت اما اگر آن را در سنین بالا استفاده نمایید امکان بروز عوارضی از قبیل زیر برای شما وجود خواهد داشت:

  • تحلیل رفتن ریشه دندان
  • آسیب دیدن مینای دندان
  • امکان تحلیل رفتن لثه
  • کوتاه شدن ریشه دندان
  • و….

در صورتی که از مهارت متخصصان حرفه ای همچون دکتر مریم ولائی در این زمینه استفاده کنید از این امکان برخوردار خواهید بود که عوارض ارتودنسی دندان را به صفر برسانید.

طول درمان ارتودنسی

طول درمان ارتودنسی در افراد مختلف یکسان نیست و بستگی به شرایط افراد دارد. به همین دلیل این پرسش برای افراد ایجاد می شود که ارتودنسی دندان چقدر طول میکشد؟ در این خصوص باید گفت که معمولاً طول درمان ارتودنسی برای کسانی که ناهنجاری های دندانی آنها کم باشد در حدود یک سال و یا حتی کمتر خواهد بود؛ اما کسانی که ناهنجاری های دندانی آنها زیاد باشد ممکن است که به 3 سال استفاده از ارتودنسی نیازمند باشند. به صورت کلی میانگین طول استفاده از ارتودنسی برای متقاضیان 1 الی 2 سال است که این موضوع را پزشک متخصص برای هر بیمار تعیین می کند.

ارتودنسی
ارتودنسی

بهترین سن ارتودنسی دندان

ارتودنسی یکی از روش هایی برای ترمیم دندان است که توصیه می شود تا آن را در سنین مناسب انجام دهید تا هم از عوارض ناشی از آن در امان بمانید و هم نتیجه بهتری از این روش دریافت کنید. با این وجود پزشکان متخصص در این زمینه بهترین سن ارتودنسی دندان را سنین خردسالی و کودکی در نظر می گیرند زیرا در این سن دندان ها به میزان بیشتری تغییر پذیر هستند و با سرعت بالاتری به بهبود وضعیت آنها پرداخته می شود.

در نتیجه سنین 9 الی 14 سالگی به عنوان بهترین سن برای برطرف کردن مشکلات دندانی با ارتودنسی شناخته می شود که البته بر اساس شرایط افراد ممکن است که محدوده سنی کمتر از آن به عنوان سن مناسب برای ارتودنسی شناخته شود. تمامی این مسائل توسط پزشک متخصص قابل تعیین و محاسبه خواهد بود که میتوانید در این خصوص از مشورت دکتر مریم ولائی بهره مند گردید.

تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی دندان

یکی از مهمترین مسائلی که برای افراد در خصوص ارتودنسی دندان سؤال برانگیز است، تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی دندان می باشد. استفاده از ارتودنسی موجب می شود که برجستگی در دهان به دلیل قرار گرفتن براکت ها و سیم های فلزی ایجاد شود که این موضوع کاملاً طبیعی است و افراد زمانی که ارتودنسی در دهان خود دارند لب های آنها کمی پر تر می شود.

اما موضوع مهمی که در این زمینه مد نظر قرار دارد، تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی یعنی هنگامی است که قطعات ارتودنسی از دهان خارج می شوند. زمانی که ارتودنسی از دهان خارج می شود و دوره درمان تکمیل می شود، معمولاً حجم لب به میزان کمی تحت تأثیر قرار می گیرد و از حجم آن کاسته می شود. زیرا با قرار گرفتن دندان ها در جایگاه صحیح خود و هدایت شدن آنها به سمت عقب ناخودآگاه لب ها نیز فرو می روند و به میزان جزئی از حجم آنها کاسته می شود.

هزینه ارتودنسی دندان

مسلماً برای استفاده از هر روش درمانی در نظر گرفتن هزینه آن موضوعی مهم و قابل تأمل است. قیمت ارتودنسی دندان نیز برای متقاضیان آن بسیار مهم است. ارتودنسی یک روش هزینه بر برای ترمیم دندان است که برای استفاده از آن متأسفانه باید هزینه قابل توجهی را در نظر بگیرید. در این روش درمانی مسائل و فاکتور های مختلفی تأثیر گذار هستند و می توانند موجب افزایش یا کاهش مخارج آن شوند که مهمترین فاکتورهای مؤثر در آن را میتوان از قبیل زیر معرفی کرد:

نوع ارتودنسی

از مهمترین فاکتور هایی که باید آن را در هزینه ارتودنسی مؤثر در نظر بگیرید، نوع ارتودنسی است. همان طور که در بخش های فوق اشاره شد، ارتودنسی انواع مختلفی دارد که در میان آنها ارتودنسی ثابت از قیمت مناسب تری برخوردار است و ارتودنسی از نوع نامرئی و سرامیکی گران قیمت تر خواهد بود. بنابراین کسانی که از ارتودنسی نامرئی و سرامیکی استفاده می کنند باید هزینه بیشتری در این جهت بپردازند.

وضعیت جسمی افراد

وضعیت جسمی افراد و شرایط دندان های آنها یا به عبارت دیگر میزان ناهنجاری های دندانی آنها در انتخاب نوع ارتودنسی مؤثر است. بنابراین می توان یکی از فاکتور های مؤثر در قیمت ارتودنسی را وضعیت جسمی افراد در نظر گرفت که بر حسب آن از انواع مختلف ارتودنسی استفاده می شود.

پزشک معالج

متخصصان و ارتودنتیست ها بر حسب میزان مهارت، تجربه، تخصص و یا حتی دانشگاهی که در آن تحصیل کرده اند از دستمزد متفاوتی برخوردار هستند. معمولاً پزشکانی که شهرت زیادی دارند و از پزشکان معتبر شناخته می شوند دستمزد بالاتری دارند و برای معالجه یا اصلاح فرم دندان ها توسط این پزشکان عزیز باید هزینه بیشتری به عنوان دستمزد آنها در نظر بگیرید.

سال استفاده از ارتودنسی

با وجود آنکه در کشور ما تورم به میزان زیادی در مسائل مختلف تأثیر گذار است، هزینه های ارتودنسی نیز هر ساله افزوده می شود و از این رو سالی که در آن از ارتودنسی استفاده می کنید نیز در مخارج شما مؤثر خواهد بود. بنابراین توصیه می کنیم که در صورت نیاز به استفاده از ارتودنسی دندان هر چه زودتر این کار را انجام دهید تا ناگزیر به صرف هزینه بیشتر با گذشت زمان نباشید.

روش های جایگزینی ارتودنسی

با پیشرفت هایی که در علم دندانپزشکی صورت گرفته است امروزه می توان از روش های جایگزین ارتودنسی دندان نیز استفاده کرد که برخی از این روش ها از قبیل زیر هستند:

کامپوزیت

ونیز کامپوزیت ها روشی برای ترمیم دندان هستند که به صورت مواد چسبنده بر روی دندان قرار می گیرند و به آنها شکل داده می شود. در ادامه با استفاده از نور آبی مخصوص این کامپوزیت ها بر روی دندان سخت می شوند و ظاهری شبیه به دندان طبیعی را ایجاد می کنند. در نتیجه کسانی که دندان های کج و نامنظم داشته باشند می توانند از روش کامپوزیت به جای ارتودنسی استفاده کنند و شکل ظاهری دندان ها را بهبود بخشند. البته لازم به ذکر است که کامپوزیت موجب اصلاح فرم دندان های طبیعی نمی شود در حالی که ارتودنسی خود دندان های طبیعی را نظم می بخشد و به بهبود آنها کمک می کند.

لمینیت

لمینیت که به آن لامینیت نیز گفته می شود از جمله روش هایی است که برای ترمیم و افزایش زیبایی ظاهری دندان ها به کار برده می شود. برای استفاده از لمینیت باید یک لایه نازک از سطح جلویی دندان برداشته شود تا پزشک بتواند سطح دندان را با استفاده از روکش های لمینیت ترمیم کند. به صورت کلی لمینیت همچون یک روکش زیبا  بر روی دندان های طبیعی قرار می گیرد و به اصلاح فرم و وضعیت آن می پردازد. در نتیجه اگر دندان های نامنظم و یا نازیبایی داشته باشید با استفاده از لمینیت می توانید به اصلاح طرح لبخند خود بپردازید و از ارتودنسی دندان بی نیاز شوید.

ایمپلنت

از دیگر روش هایی که میتوان آن را جایگزین ارتودنسی در نظر گرفت، ایمپلنت است. ایمپلنت یک روش جدید و بسیار ایده آل است که استقبال خوبی از آن صورت گرفته است زیرا نتایج بسیار خوبی به همراه دارد. کسانی که در سنین بالا قرار گرفته باشند و از شکل ظاهری دندان های خود ناراضی باشند امکان استفاده از ایمپلنت به جای ارتودنسی را نیز خواهند داشت.

در روش ایمپلنت دندان های نامناسب که به صورت بی نظم روی هم قرار گرفته اند از ریشه از داخل دهان خارج می شوند و سپس فضای خالی ایجاد شده آنها با استفاده از ایمپلنت پر می شود. ایمپلنت به گونه ای است که جایگزین ریشه و تاج دندان می شود و  به اصلاح طرح لبخند کمک می کند. از سوی دیگر با این روش می توان به بهبود وضعیت سلامتی دندان ها نیز کمک کرد.

بهترین متخصص ارتودنسی در تهران

در حال حاضر رقابت زیادی میان مراکز ارتودنسی و کلینیک های فعال در این زمینه وجود دارد و در تهران میتوانید مراکز مناسب زیادی را پیدا کنید. از سوی دیگر باید اشاره داشته باشیم که مراجعه به بهترین متخصص ارتودنسی بسیار مهم است و باید حتماً به این موضوع توجه داشته باشید زیرا اگر ارتودنتیست از تخصص و مهارت کافی برخوردار نباشد موجب بروز عوارضی برای شما می شود و یا کیفیت ارتودنسی برای شما کاهش می یابد. در حالی که با مراجعه به بهترین متخصص ارتودنسی دندان میتوان نتایج بسیار عالی از این روش دریافت کرد.

دکتر مریم ولائی یکی از بهترین متخصصین ارتودنسی در تهران است که می توانید از خدمات تخصصی این پزشک عزیز بهره مند شوید و بهترین نتایج را دریافت کنید.

مجموعه ویکتوری دنتال کِر یکی از بهترین مراکز تخصصی دندانپزشکی در خیابان فرشته تهران است که زیر نظر دکتر مریم ولائی اداره می شود و در زمینه های مختلف از جمله ارتودنسی، دندانپزشکی اطفال، دندانپزشکی زیبایی، دندانپزشکی دیجیتال و … برخوردار است.

در صورتی که به کسب اطلاعات بیشتر نسبت به مجموعه ویکتوری دنتال کِر نیاز دارید از طریق تلفن های تماس درج شده در سایت با ما در ارتباط باشید. علاوه بر آن می توانید عکس ارتودنسی دندان قبل و بعد را نیز در وب سایت مشاهده کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آنچه می خوانید! ...
ارتودنسی متحرک
ارتودنسی متحرک

آیا می دانید ارتودنسی متحرک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ برای کسب اطلاعات مفید

ارتودنسی رنگی

ارتودنسی رنگی چیست؟ در رابطه با ارتودنسی از نوع رنگی چه می دانید؟ انواع ارتودنسی

ارتودنسی سرامیکی
ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی چگونه است؟ در رابطه با ارتودنسی سرامیکی چه می دانید؟ با ما تا

انواع ارتودنسی دندان
انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان یک رشته پزشکی است که به تشخیص، پیشگیری و درمان اختلالات و ناهنجاری‌های

ارتودنسی دندان
ارتودنسی

ارتودنسی چیست؟ انواع روش های ارتودنسی چیست؟ ارتودنسی برای چه کسانی نیاز است؟ بهترین سن