خانه | دندانپزشکی اطفال | دندانپزشکی اطفال

دندانپزشکی اطفال

دندانپزشکی اطفال چیست و دندانپزشک اطفال به چه کسی گفته می شود؟ آیا از خدمات دندانپزشکی اطفال مطلع هستید؟ اهمیت مراجعه به بهترین دندانپزشک اطفال چیست؟

در صورتی که به دریافت هر گونه خدمات دندانپزشکی برای کودکان و یا نوجوانان خود نیاز دارید، در ویکتوری دنتال کِر همراه ما باشید.

دندانپزشکی از بخش های متعددی تشکیل شده است و در واقع یکی از گسترده ترین شاخه های پزشکی است که با این وجود کسانی که در زمینه دندانپزشکی به تحصیل می پردازند، قادر به مطالعه آن در بخش های گوناگونی هستند.

یکی از بخش های تشکیل دهنده علم دندانپزشکی را میتوان دندانپزشکی اطفال معرفی کرد که به بررسی مشکلات و بیماری های دندانی کودکان پرداخته می شود و یکی از شاخه های منحصر به فرد دندانپزشکی محسوب می شود.

منظور از دندانپزشکی اطفال چیست؟

دندانپزشکی اطفال به صورت کلی به عنوان یکی از 10 شاخه تخصصی علم دندانپزشکی شناخته می شود که توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا به رسمیت شناخته شده است و از آن به بعد تا کنون به عنوان یک بخش تخصصی و جداگانه از دندانپزشکی محسوب می شود.

دندانپزشکی اطفال در واقع به بررسی مشکلات مختلف دندانی مانند: بهداشت عمومی دهان، اندودنتیکس، آسیب شناسی دهان و فک، جراحی دهان، ارتودنسی، ارتوپدی، پریودنتیکس، رادیولوژی دهان و …. می پردازد.

دندانپزشک اطفال چه کسی است؟

دندانپزشک اطفال به شخصی گفته می شود که تحصیلات تخصصی خود را در شاخه دندانپزشکی اطفال گذرانده باشد و دانش و مهارت مورد نیاز برای درمان مشکلات دندانی ذکر شده در فوق را برای کودکان داشته باشد.

لازم به توضیح است که یک دندانپزشک اطفال در کنار علوم مختلف و تخصصی که در حوزه دندانپزشکی می گذارند، واحد هایی را در رابطه با روان شناسی اطفال نیز باید بگذراند تا طرز صحیح برخورد با کودکان را به خوبی بداند و در حین مراحل درمان دچار کودک دچار مشکل نشود.

اهمیت مراجعه به بهترین دندانپزشکی اطفال چه می باشد؟

کودکان در مقایسه با بزرگسالان از وضعیت جسمی حساس تری برخوردار هستند و جسم ضعیف تری دارند که به همین دلیل درمان مشکلات آنها با پیچیدگی های بیشتری همراه است و در صورتی که به جراحی و یا درمان های تهاجمی برای آنها نیاز باشد، شرایط بسیار سختی برای کودکان و پزشک ایجاد می شود.

از این جهت مراجعه به بهترین دندانپزشکی ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا با انجام این کار می توان درمان مشکلات دندانی کودکان و خردسالان که برای ما اهمیت بسیار زیادی دارند در شرایط ایده آل تری برای آنها انجام داد تا از درد، خونریزی و سختی کمتری در حین جراحی ها و یا روند درمان رنج ببرند زیرا مراکز دندانپزشکی و دندانپزشک اطفال در این زمینه بسیار موثر خواهد بود.

مهمترین خدمات دندانپزشکی کودکان:

کودکان خدمات دندانپزشکی مختلفی را ممکن است که بر حسب شرایط نیاز داشته باشند که مهم ترین این خدمات درمانی و دندانپزشکی برای کودکان، خردسالان و نوجوانان از قبیل زیر هستند:

معاینه دندان ها:

معاینه دندان های کودک توسط دندانپزشکی اطفال از اهمیت زیادی برخوردار است که توصیه می کنیم تا هر چند وقت یک بار این کار را برای فرزندان خود انجام دهید زیرا کودکان در دوره ای از سن خود با از بین رفتن دندان های شیری و رشد دندان های دائمی رو به رو می شوند که معاینه پزشک در سلامتی دندان های آنها تاثیر زیادی خواهد داشت.

کمک به کودکان برای حفظ بهداشت دهان و دندان:

همان طور که می دانید کودکان در رعایت بهداشت دهان و دندان معمولا مقاومت می کنند و در این زمینه مسلما با آنها دچار مشکل خواهید بود. به همین دلیل دندانپزشکی اطفال می تواند به شما در رابطه با رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان کمک کند تا از سلامت دندان های انها کاسته نشود و دچار مشکل نشوند.

بررسی وضعیت دندان های شیری:

دندان های شیری کودکان در مقایسه با دندان های دائمی انها مقاومت زیادی ندارند و معمولا به وفور دچار مشکل می شوند. از این جهت بررسی شدن آنها توسط پزشک و یا درمان مشکلات به وجود آمده در دندان های شیری مساله مهمی است که به سلامتی و آسایش کودکان به میزان زیادی کمک می کند.

به عنوان مثال: تا کنون به وفور دیده شده است که کودکان در سنین هفت سالگی در زمینه افتادن دندان های شیری و رشد دندان های سالم دچار مشکل شده اند و به کمک دندانپزشک اطفال نیاز پیدا کرده اند.

بررسی وضعیت لثه و مشکلات مربوط به آن:

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و یا مصرف بیش از شیرینیجات توسط انها می تواند باعث بروز مشکلات لثه گردد و یا با خراب شدن دندان های شیری و عدم امکان کشیدن و خارج کردن آنها از دهان، ممکن است که کودکان با آفت های لثه مواجه شوند و در چنین

مواقعی به بررسی وضعیت لثه و درمان مشکلات آن نیاز پیدا خواهند کرد.

بررسی فک کودک:

بسیاری از کودکان در حین رشد دندان های دائمی خود با مشکل کوچک بودن فک مواجه هستند که این موضوع باعث می شود تا رشد دندان های دائمی با مشکلات بسیار زیادی همراه شود و در چنین شرایطی باید وضعیت فک خردسال و کودک توسط دندانپزشکی اطفال مورد بررسی قرار بگیرد تا در صورت نیاز دندان هایی که فضای کافی برای رشد ندارند کشیده شوند و یا راهکارهای درمانی دیگری برای برطرف کردن این مشکلات پیدا شود.

لازم به ذکر اشت که برخی از مواقع کودکان با جلو یا عقب بودن فک مواجه هستند که این مساله نیز مشکلات بسیار زیادی را به وجود می اورد.

دندانپزشکی اطفال در ویکتوری دنتال کِر:

چنانچه قصد داشته باشید که به دریافت خدمات دندانپزشکی برای کودکان بپردازید، یکی از بهترین، تخصصی ترین و حرفه ای ترین مراکز درمانی در این زمینه برای شما مجموعه ویکتوری دنتال کِر خواهد بود که با بهره گیری از به روز تجهیزات دندانپزشکی و در محیط مناسب خدمات درمانی را به شما عزیزان ارائه می دهد.

در صورت تمایل می توانید از خدمات این مجموعه بهره مند گردید و درمان مشکلات کودکان خود را به متخصصین ما در ویکتوری دنتال بسپارید.

آنچه می خوانید! ...