خانه | ارتودنسی | ارتودنسی رنگی
آنچه می خوانید! ...

ارتودنسی رنگی چیست؟ در رابطه با ارتودنسی از نوع رنگی چه می دانید؟ انواع ارتودنسی دندان کدام است؟ با ما همراه باشید تا به بررسی این نوع ارتودنسی برای شما بپردازیم.

همانطور که می دانید ارتودنسی یکی از روش های درمان ناهنجاری های دندانی است که در آن از اجزای فلزی و براکت های مخصوص استفاده می شود تا به کمک این اجزا، دندان ها در جایگاه مناسب خود قرار گیرند و مشکلاتی از قبیل: کج بودن دندان ها، فاصله زیاد میان دندان ها، روی هم بودن دندان ها و … برطرف شوند.

ارتودنسی انواع مختلفی همانند ارتودنسی لینگوال و یا ارتودنسی سرامیکی دارد که یکی از محبوب ترین انواع آن تحت عنوان ارتودنسی رنگی شناخته می شود.

ارتودنسی رنگی چیست؟

ارتودنسی رنگی در واقع از همان اجزا و ترکیبات ارتودنسی معمولی برخوردار است با این تفاوت که کش های الاستیکی به کار رفته در این نوع ارتودنسی رنگی هستند و زمانی که در دهان قرار می گیرند کش های رنگی به وضوح قابل رویت هستند. به همین دلیل نوجوانان و کودکان از این نوع ارتودنسی به میزان زیادی استقبال می کنند و به کار بردن آن برای آنها جذاب است.

لازم به توضیح است که رنگ کش ارتودنسی گوناگون است و بیماران میتوانند از کش با رنگ های مختلف و دلخواه خود استفاده کنند.

نحوه انتخاب رنگ ارتودنسی

رنگ کش ارتودنسی برای جوانان، نوجوانان و کودکان مهم است و این عزیزان توجه زیادی در انتخاب رنگ دارند. در صورتی که از علاقه مندان به این نوع ارتودنسی هستید و می خواهید رنگ کش ها را انتخاب کنید بهتر است که در نحوه انتخاب رنگ ارتودنسی به مواردی از قبیل زیر دقت کنید تا انتخاب موفقیت آمیزی داشته باشید:

  • سن و محدوده سنی
  • جنسیت
  • رنگ دلخواه و مورد علاقه
  • رنگ مو
  • رنگ چشم
  • رنگ پوست صورت
  • و…

با در نظر گرفتن این موارد میتوانید به شکل مؤثرتری رنگ کش ارتودنسی را انتخاب کنید و از آن بهره ببرید. می توانید رنگ کش ها را مطابق با رنگ مو و یا چشم خود انتخاب کنید و یا آن را متناسب با پوست صورت سفارش دهید تا زمانی که ارتودنسی در دهان شما قرار می گیرد جلوه بهتری ایجاد کند.

ارتودنسی رنگی
ارتودنسی رنگی

انواع رنگ کش ارتودنسی دندان

در صورتی که از ارتودنسی رنگی معمولی استفاده کنید، از کش های الاستیکی رنگی به دور براکت ها استفاده می شود که رنگ این کش ها را میتوانید خودتان تعیین کنید. همچنین ارتودنسی از نوع دیمون نیز در انواع رنگی قابل تهیه است با این تفاوت که در ارتودنسی دیمون رنگی براکت ها رنگی هستند و هیچ کش الاستیکی رنگی به کار نمی رود.

اگر از علاقه مندان به ارتودنسی رنگی هستید از این امکان برخوردارید که رنگ کش های ارتودنسی را یکی از انواع ذکر شده در زیر سفارش دهید:

رنگ ارتودنسی سفید

ارتودنسی دندان با رنگ سفید برای کسانی مناسب است که در سنین بالا و جوانی قرار گرفته اند و یا مایل نیستند که از رنگ های جیغ و قابل رویت استفاده کنند. بنابراین اگر از این دسته افراد هستید و نمی خواهید اجزای ارتودنسی در دهان شما خیلی به چشم آید از این رنگ استفاده کنید. ارتودنسی سفید ظاهری شبیه به ارتودنسی نامرئی را در دهان ایجاد می کند و گزینه بسیار مناسبی به شمار می آید که از فاصله دور وجود آن در دهان شما احساس نمی شود.

هزینه ارتودنسی نامرئی در مقایسه با ارتودنسی رنگی بیشتر است که با استفاده از رنگ سفید می توانید با کاهش هزینه ها شرایطی همچون ارتودنسی نامرئی را به وجود آورید.

رنگ ارتودنسی فیروزه ای

اگر از طرفداران رنگ آبی هستید، رنگ ارتودنسی فیروزه ای یک گزینه مناسب برای شما است. بسیاری از طرفداران رنگ آبی این نوع ارتودنسی را انتخاب می کنند. از سوی دیگر ارتودنسی رنگی فیروزه ای برای بانوان و دختر خانم هایی که چشم آبی دارند و یا از اکسسوری های آبی استفاده می کنند گزینه بسیار مناسبی است.

رنگ ارتودنسی طلایی

رنگ طلایی یکی از محبوب ترین انواع رنگ در میان مردم است که بسیار خاص و لاکچری است. اگر به طلا و فلزات طلایی رنگ علاقه مند هستید ارتودنسی با رنگ طلایی برای شما بسیار مناسب است که میتوانید آن را با رنگ جواهرات خود هماهنگ سازی کنید و جلوه زیبایی به وجود آورید.

رنگ ارتودنسی مشکی

رنگ ارتودنسی مشکی معمولاً توسط بانوان و آقایانی که در سن بالاتر و در رده سنی جوانی قرار گرفته اند انتخاب می شود. یکی از مزیت های ارتودنسی رنگی مشکی آن است که به راحتی میتوانید آن را با سایر اجزای صورت و یا اکسسوری های خود هماهنگ کنید. زیرا رنگ مشکی با همه رنگ ها سازگاری دارد و جلوه بدی را ایجاد نمی کند. اما در هر صورت براکت های مشکی رنگ بر روی دندان ممکن است که جلوه خیلی خوبی در مقایسه با رنگ های دیگر ایجاد نکند و از دور ظاهری زننده به وجود آورد. به همین دلیل توصیه ما این است که از انتخاب این رنگ برای ارتودنسی بپرهیزید.

رنگ ارتودنسی زرشکی

ارتودنسی رنگی زرشکی یکی از دیگر گزینه های مناسب برای خانم ها و دختر خانم ها است که میتوانند آن را با رنگ موی خود نیز هماهنگ کنند. بنابراین اگر به رنگ موی شرابی، بادمجانی و قرمز علاقه دارید و از این رنگ موها استفاده می کنید، رنگ ارتودنسی زرشکی برای شما گزینه مناسبی است.

ارتودنسی رنگ نقره ای

ارتودنسی نقره ای را میتوان برای خانم ها و یا آقایانی که از جواهرات و یا بدلیجات نقره ای رنگ استفاده می کنند مناسب در نظر گرفت. اما استفاده از این رنگ هیچ محدودیتی ندارد و می توانند آن را در هر شرایطی به کار ببرید زیرا رنگ نقره ای به راحتی با رنگ های دیگر هماهنگ می شود و تضاد به وجود نمی آورد. ارتودنسی رنگ نقره ای برای سنین خردسالی تا بزرگسالی مناسب خواهد بود.

رنگ ارتودنسی نارنجی

نارنجی از جمله رنگ های مورد علاقه دختر خانم ها است که استفاده از ارتودنسی نارنجی برای این دسته از عزیزان مناسب است. البته آقا پسرهای زیادی نیز از رنگ نارنجی برای ارتودنسی استقبال می کنند. رنگ نارنجی ارتودنسی برای بانوانی که موهای خود را با رنگ موی برنز و مسی رنگ می کنند نیز مناسب خواهد بود.

کش ارتودنسی چه رنگی بذارم؟

اگر برای انتخاب رنگ کش ارتودنسی دچار مشکل هستید و نمیتوانید رنگ آن را انتخاب کنید به توصیه های ذکر شده در بخش فوق توجه داشته باشید تا به شکل بهتر در این خصوص تصمیم گیری کنید. همچنین میتوانید در این زمینه از متخصص ارتودنسی نیز راهنمایی بگیرید.

علاوه بر آن دقت کنید که تا حد ممکن از کش های تیره رنگ ارتودنسی مانند: مشکی و قهوه ای استفاده نکنید. هر چه قدر که رنگ براکت های ارتودنسی روشن تر باشد بهتر است و رنگ های روشن گزینه مناسب تری برای شما در هر رده سنی خواهند بود. از سوی دیگر لازم به ذکر است که براکت های تیره رنگ مثل قهوه ای و مشکی ممکن است که به مرور زمان باعث رنگی شدن دندان های شما شوند و به دندان ها رنگ بدهند.

بهترین رنگ ارتودنسی دخترانه و پسرانه

در میان رنگ های ارتودنسی رنگی بهترین رنگ های آن برای دختران معمولاً نارنجی، قرمز، صورتی، زرشکی و زرد است که علاوه بر آن دختر خانم ها میتوانند از ارتودنسی چند رنگ که از ترکیب چند رنگ مختلف ساخته می شوند نیز استفاده کنند.

در این میان رنگ آبی، قهوه ای، نقره ای و مشکی بیشتر توجه آقا پسرها را جلب می کند ولی ممکن است که پسرها هم از رنگ های ذکر شده در فوق استفاده کنند و از آنها استقبال نمایند. از سوی دیگر رنگ آبی معمولاً دخترانه و پسرانه ندارد و توسط هر دو گروه جنسی مورد استفاده قرار می گیرد.

به صورت کلی زیباترین رنگ کش ارتودنسی به سلیقه افراد بستگی دارد و عزیزان میتوانند از رنگ های متنوع و بی شماری در این راستا مطابق با میل و سلیقه خود استفاده کنند و از آن لذت ببرند.

علت تغییر رنگ کش های ارتودنسی

کش های رنگی ارتودنسی ممکن است که به مرور زمان دچار تغییر رنگ شوند و تغییراتی در رنگ آنها ایجاد شود. این موضوع ممکن است باعث بد شکل شدن براکت های ارتودنسی گردد. در این رابطه باید بگوییم که علت تغییر رنگ کش های ارتودنسی معمولاً عدم رعایت بهداشت دهان و دندان از سوی متقاضیان است.

همه کسانی که از ارتودنسی رنگی استفاده می کنند موظف هستند که بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند تا از تغییر رنگ براکت های ارتودنسی به دلیل تجمع پلاک و باکتری زیر آنها جلوگیری به عمل آید. با رعایت این موضوع میتوان از آسیب دیدن دندان ها نیز جلوگیری به عمل آورد؛ زیرا زمانی که ارتودنسی به کار برده می شود رعایت بهداشت دندان ها سخت تر است و باید حتماً با استفاده از مسواک مخصوص ارتودنسی زیر براکت ها را تمیز کرد.

در خصوص تغییر رنگ کش های ارتودنسی و یا رنگ دندان باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که بعد از مصرف غذاها و خوراکی های رنگی مانند: نوشابه حتماً دهان خود را بشویید تا به این شکل از تغییر رنگ کش های ارتودنسی رنگی جلوگیری به عمل آید.

کدام رنگ های کش ارتودنسی مناسب نیستند؟

تجربیاتی که تا کنون با استفاده از ارتودنسی ثابت دندان برای متقاضیان به دست آمده است نشان می دهد که رنگ های تیره ارتودنسی از زوایای مختلف مناسب نیستند و رنگ های روشن، شفاف و یا سفید گزینه مناسب تری محسوب می شوند.

علاوه بر آن بهتر است که از رنگ هایی که با رنگ مو، چشم و پوست هماهنگی ندارند استفاده نکنید. اما رنگ نقره ای و طلایی و سفید با هر رنگی هماهنگی خواهند داشت و در هر شرایط گزینه مناسبی محسوب می شوند.

از این رو میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما ارتباط برقرار فرمایید تا به بهترین شکل ممکن شما را راهنمایی کنند.

آنچه می خوانید! ...
دیدگاه‌ها
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بیشتر بخوانید ...
ارتودنسی متحرک
ارتودنسی متحرک

آیا می دانید ارتودنسی متحرک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ برای کسب اطلاعات مفید

ارتودنسی لینگوال
ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال چیست؟ انواع بریس های لینگوال چه می باشند؟ آیا می خواهید در رابطه

ارتودنسی سرامیکی
ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی چگونه است؟ در رابطه با ارتودنسی سرامیکی چه می دانید؟ با ما تا

ارتودنسی
ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان چیست؟ دندان های نامرتب و نامنظم نه تنها زیبایی لبخند شما را تحت

انواع ارتودنسی دندان
انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان یک رشته پزشکی است که به تشخیص، پیشگیری و درمان اختلالات و ناهنجاری‌های