خانه | ارتودنسی | ارتودنسی دندان
آنچه می خوانید! ...

ارتودنسی دندان چیست؟

دندان های نامرتب و نامنظم نه تنها زیبایی لبخند شما را تحت تاثیر قرار می دهند، بلکه می توانند بر سلامت دهان و دندان شما نیز اثر منفی بگذارند. ارتودنسی دندان راه حلی موثر برای رفع این مشکل و رسیدن به لبخندی زیبا و سالم است.

دندان های نامرتب و نامنظم نه تنها زیبایی لبخند شما را تحت تاثیر قرار می دهند، بلکه می توانند بر سلامت دهان و دندان شما نیز اثر منفی بگذارند. ارتودنسی دندان راه حلی موثر برای رفع این مشکل و رسیدن به لبخندی زیبا و سالم است.

در ارتودنسی، با استفاده از ابزارهای مختلف مانند براکت، سیم و کش، دندان ها به تدریج در جایگاه صحیح خود قرار می گیرند. این روش می تواند برای افراد در سنین مختلف و با مشکلات مختلف دندانی انجام شود.

انواع مختلفی از ارتودنسی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. انتخاب نوع مناسب ارتودنسی به عهده متخصص ارتودنسی و با توجه به شرایط شما انجام می شود.

انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی انواع مختلفی دارد و به گونه های متفاوتی تقسیم بندی می شود که مهمترین انواع ارتودنسی را می توان به دو گروه ثابت و متحرک تقسیم بندی کرد. اما هر یک از این موارد به خودی خود دارای زیر گروه ها و انواع مختلفی هستند که آنها را میتوان از قبیل زیر معرفی کرد:

ارتو ثابت

ارتودنسی ثابت به گونه ای است که در آن براکت ها را با استفاده از چسب مخصوص به یکدیگر می چسبانند و از سوی دیگر از اشعه فرابنفش برای نصب براکت ها استفاده می شود. این نوع ارتودنسی به صورت ثابت در دهان قرار می گیرد و افراد نمی توانند در مواقع دلخواه آن را از دهان خارج کنند. با استفاده از ارتودنسی ثابت براکت ها به دندان فشار وارد می کنند و به این شکل موجب رفع نامنظمی و ناهماهنگی دندان ها می شوند. زمانی که ارتودنسی ثابت در دهان قرار می گیرد، براکت های آن در حین صحبت کردن، خوردن غذا و یا لبخند زدن دیده می شوند که این موضوع برای عده زیادی از متقاضیان ارتو ناخوشایند است.

 ارتو ثابت شامل 5 زیر گروه مختلف از قبیل زیر است

ارتودنسی ثابت فلزی

ارتودنسی ثابت فلزی، یکی از روش‌های قدیمی و امتحان ‌پس‌داده برای مرتب کردن دندان‌ها است که در آن از براکت‌های فلزی در سطح جلویی دندان‌ها استفاده می‌شود. این نوع ارتودنسی به دلیل استحکام و مقاومت بالا، فشار لازم را به دندان‌ها وارد می‌کند و به مرور زمان آنها را در جایگاه صحیح خود قرار می‌دهد. جنس براکت‌ها از فولاد ضد زنگ یا آلیاژ تیتانیوم بوده و هیچ‌گونه حساسیتی برای بدن ایجاد نمی‌کند.

اگر به دنبال روشی مطمئن، بادوام و مقرون به صرفه برای مرتب کردن دندان‌های خود هستید، ارتودنسی فلزی در کلینیک دکتر مریم ولائی می‌تواند انتخابی ایده‌آل برای شما باشد.

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی در حال حاضر یکی از رقبای سر سخت ارتودنسی فلزی است که در گروه ارتودنسی ثابت قرار می گیرد. این نوع ارتودنسی همانند سایر انواع آن به منظور صاف کردن دندان ها و رفع عیوب ظاهری و نامنظمی دندان مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع تفاوت اصلی این نوع ارتودنسی با انواع دیگر آن در متریالی است که براکت ها و اجزای ارتودنسی از آن ساخته شده اند. زیرا ارتودنسی سرامیکی همان طور که از نام آن مشخص است از جنس سرامیکی هستند و به همین دلیل ظاهر شفاف و سفید رنگی دارند که با قرار گرفتن در دهان جلوه بهتری را برای متقاضیان در مقایسه با ارتودنسی فلزی ایجاد می کنند و کمتر از ارتودنسی های فلزی در زمان صحبت کردن و یا خندیدن به چشم می آیند و یا جلوه ناخوشایندی را ایجاد می کنند.

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال یک نوع خاص از ارتودنسی است که از آن به عنوان ارتودنسی مخفی و پشت دندانی یا زبانی نیز یاد می شود. این نوع ارتودنسی به جای قرار گرفتن در سطح خارجی دندان ها در سطح داخلی آنها و پشت دندان ها نصب می شود و به همین دلیل از بیرون دهان قابل رویت نیست. به همین دلیل استقبال خوبی از ارتودنسی لینگوال ایجاد شده است و کسانی که پزشک استفاده از ارتودنسی لینگوال را برای آنها مناسب بداند، می توانند از این نوع ارتودنسی استفاده کنند.

لازم به توضیح است که ارتودنسی لینگوال حتی در زمان صحبت کردن و یا خندیدن نیز دیده نمی شوند و به همین دلیل استقبال از آنها در میان بزرگسالان بسیار بیشتر از سایر روش های ارتودنسی است.  از ارتودنسی پشت دندانی می توان در هر سنی استفاده کرد و هیچ گونه محدودیت سنی برای استفاده از آن وجود ندارد.

کسانی که از ارتودنسی لینگوال استفاده می کنند در چند هفته اول ممکن است که مانند سایر روش های ارتودنسی دچار اختلالات کلامی شوند که این موضوع کاملاً طبیعی است و پس از مدتی با عادت کردن فرد به ارتودنسی این موضوع از بین می رود.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون نوعی ارتودنسی ثابت است که با استفاده از براکت‌های خود تنظیم‌شونده و بدون نیاز به کش‌های ارتودنسی، به صاف کردن دندان‌ها کمک می‌کند. این روش مزایای متعددی از جمله درد کمتر، دوره درمان کوتاه‌تر و مراجعات کمتر به دندانپزشک را به همراه دارد.

علاوه بر زیبایی ظاهری، ارتودنسی دیمون برای اصلاح مشکلات فکی و دندانی مانند اوربایت (جلوزدگی دندان‌های فک بالا) و اندربایت (عقب‌ماندگی دندان‌های فک بالا) نیز کاربرد دارد. براکت‌های کوچک‌تر این روش اصطکاک کمتری در دهان ایجاد می‌کنند و در نتیجه درد و ناراحتی بیمار را به حداقل می‌رسانند.

اگر به دنبال روشی سریع، کم‌درد و موثر برای مرتب کردن دندان‌های خود هستید، ارتودنسی دیمون می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

ارتودنسی رنگی

در ارتودنسی رنگی از کش های رنگی استفاده می شود که این کش ها به دور بریس ارتودنسی پیچیده می شوند. به همین دلیل این نوع ارتودنسی به عنوان ارتودنسی رنگی شناخته می شود. باید در رابطه با این مدل از ارتودنسی اشاره داشته باشیم که سایر اجزای تشکیل دهنده آن مطابق با سایر انواع گونه های ارتودنسی هستند و تجهیزات معمول آن با سایر انواع ارتودنسی تفاوتی ندارند.

استفاده از ارتودنسی رنگی معمولاً توسط نوجوانان بسیار محبوب است و دختر خانم های نوجوان از آن استقبال می کنند. رنگ این نوع ارتودنسی متفاوت است و متقاضیان می توانند بر حسب میل خود رنگ بریس ها را انتخاب کنند. رایج ترین انواع رنگ در ارتودنسی دندان رنگی عبارت است از: صورتی، آبی، نقره ای، طلایی، بنفش و مشکی. علاوه بر آن این امکان وجود دارد که از ارتودنسی رنگی با ترکیب چند رنگ مد نظر خود استفاده کنید و ترکیب چند رنگ را در طراحی بریس های آن به کار ببرید.

برای انتخاب رنگ ارتودنسی رنگی می توانید آن را متناسب با رنگ چشم، مو و یا حتی پوست انتخاب کنید و در این زمینه از پزشک مشورت دریافت نمایید.

ارتودنسی متحرک

نوع دوم از ارتودنسی که تحت عنوان ارتودنسی متحرک شناخته می شود به گونه ای است که می توان آن را در هنگام خوردن غذا و یا مسواک زدن از دهان خارج کرد. به همین دلیل ارتودنسی متحرک شرایط بهتری را برای متقاضیان ایجاد می کند اما پزشک استفاده از آن را برای همه افراد مناسب در نظر نمی گیرد. به صورت کلی در ارتودنسی متحرک براکت ها روی دندان متصل نمی شوند و پلاک ها حالت متحرک دارند. درد دندان ارتودنسی متحرک بسیار کمتر از نوع ثابت است و این موضوع از دیگر مسائلی است که موجب جلب توجه به این نوع ارتودنسی شده است.

ارتودنسی متحرک به صورت نامرئی نیز قابل استفاده است و ارتودنسی نامرئی متحرک را میتوان زیر گروه آن در نظر گرفت.

ارتودنسی نامرئی

برخلاف ارتودنسی ثابت نامرئی، در نوع متحرک آن می‌توانید در زمان نیاز، پلاک شفاف را از دهان خود خارج کنید. این نوع ارتودنسی هیچ سیم یا براکت فلزی ندارد و برای اعمال فشار به دندان‌ها، هر دو هفته یک بار باید پلاک آن تعویض شود. ارتودنسی نامرئی متحرک برای موارد خاصی توسط متخصص ارتودنسی تجویز می‌شود و در صورت نیاز، در کلینیک دکتر مریم ولائی برای شما عزیزان قابل انجام خواهد بود.

این روش درمانی، علاوه بر محبوبیت در بین بزرگسالان، برای کودکان نیز قابل استفاده است و در بسیاری از موارد، به عنوان روشی جایگزین برای ارتودنسی‌های سنتی، برای کودکان تجویز می‌شود.

ارتودنسی
ارتودنسی

مراحل ارتودنسی دندان

همه روش های درمانی از قبیل ارتودنسی دندان طی فرآیند و مراحل خاصی انجام می شوند.

نحوه انجام ارتودنسی دندان نیز به صورتی است که بیمار یا شخصی که دندان های نامنظمی دارد باید در ابتدا به پزشک مراجعه کند تا وضعیت او توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

سپس پزشک با بررسی وضعیت بیمار مشخص می کند که این شخص به ارتودنسی نیاز دارد و یا خیر. پس از آن در صورت نیاز به ارتودنسی برای بیمار ابتدا باید تصویربرداری از دندان ها انجام شود و بعد از آن دندان ها قالب گیری شوند.

با انجام شدن این مراحل نوبت به تمیز کردن دندان ها و ترمیم آنها می رسد تا شرایط برای نصب ارتودنسی در دهان مناسب شود و پزشک بتواند اجزای ارتودنسی را داخل دهان بیمار به کار ببرد.

زمانی که براکت های ارتودنسی در داخل دهان قرار بگیرند، اشخاص وارد دوره مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان می شوند و در این دوره باید توصیه های پزشک را به خوبی رعایت کنند تا طول درمان آنها به پایان برسد و دندان ها وضعیت مناسبی پیدا کنند.

در این دوره اشخاص وظیفه دارند که در فواصل زمانی مشخص و تعیین شده به پزشک معالج خود مراجعه کنند و تحت بررسی مرتب پزشک باشند.

در انتها و با پایان یافتن مراحل درمان، قطعات ارتودنسی از داخل دهان خارج می شوند و دندان ها ظاهر صاف و مرتبی پیدا می کنند.

مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان

همه کسانی که از ارتودنسی دندان استفاده می کنند موظف هستند که مراقبت های بعد از آن را به خوبی رعایت کنند. اصلی ترین و مهمترین مراقبت هایی که در این زمان باید رعایت شود از قبیل زیر هستند:

تغذیه در زمان ارتودنسی

تغذیه در زمان ارتودنسی از اهمیت زیادی برخوردار است و به عنوان یکی از اصلی ترین مراقبت های بعد از ارتودنسی شناخته می شود. به صورت کلی کسانی که از این روش ترمیم دندان استفاده کنند باید از خوردن غذاهای سفت پرهیز کنند و غذاهای نرم استفاده نمایند.

رعایت این موضوع در روزهای ابتدایی نصب ارتودنسی در دهان مهم تر است و باید حتماً به آن توجه داشت. علاوه بر آن لازم به ذکر است که خوردن و مصرف غذاهای مضر مانند نوشابه در این دوره به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا این گونه خوراکی ها موجب پوسیدگی دندان می شوند و سلامتی دهان و دندان را به خطر می اندازند.  با این وجود اگر از کسانی هستید که ارتودنسی دندان استفاده کرده اید و یا می خواهید از آن استفاده کنید از خوردن غذاهای سفت و یا چسبناک مانند: ذرت، آدامس، نوشابه و … بپرهیزید.

روش صحیح استفاده از مسواک ارتودنسی

کسانی که ارتودنسی استفاده می کنند باید از مسواک مخصوص ارتودنسی پس از آن استفاده نمایند. از سوی دیگر لازم است که متقاضیان عزیز ارتودنسی روش صحیح استفاده از مسواک ارتودنسی را نیز بدانند و به درستی از آن استفاده کنند تا شرایط خوبی را داشته باشند.

به این منظور لازم است که مسواک را با زاویه 45 درجه نگه دارید و سیم و براکت های ارتودنسی را به صورت کامل و به شکل چرخشی با آرامش تمیز کنید؛ به گونه ای که هیچ آسیبی به براکت ها وارد نشود. پس از آن نیز اطراف لثه و دندان ها را به آرامی مسواک کنید.

روش صحیح استفاده از نخ دندان ارتودنسی

همان طور که می دانید نخ دندان یکی از مهمترین تجهیزاتی است که برای تمیز کردن دندان و رعایت بهداشت دهان مورد استفاده قرار می گیرد. افرادی که ارتودنسی دندان به کار می برند نیز میتوانند از نخ دندان استفاده کنند تا بهداشت دهان آنها به خطر نیفتد و شرایط خوبی را سپری کنند.

استفاده از نخ دندان برای کسانی که ارتودنسی داشته باشند با کسانی که ارتودنسی ندارند متفاوت است. این عزیزان باید در قدم اول از نخ دندان موم دار استفاده کنند تا در زمان تمیز کردن دندان ها نخ دندان در داخل براکت ها گیر نیوفتد و امکان تمیز کردن دندان ها را داشته باشد. طول نخ دندانی که در این زمان استفاده می شود باید در حدود 30 الی 46 سانتی متر باشد تا در بین سیم های ارتودنسی گیر نیوفتد.

در ادامه باید این عزیزان سعی کنند که نخ دندان را پشت ارتودنسی ها بندازند و با دقت نخ را به کمک آینه در دندان ها حرکت دهند.

تفاوت مسواک ارتودنسی با مسواک معمولی

همانگونه که در بخش فوق اشاره شد، مسواک ارتودنسی با مسواک معمولی متفاوت است و افرادی که ارتودنسی دندان کرده باشند باید از مسواک ارتودنسی استفاده کنند.

مسواک ارتودنسی در واقع نوع مخصوصی از مسواک است که برای تمیز کردن دندان ها در طول دوره ارتودنسی استفاده می شود. این مسواک به گونه ای طراحی شده است که به کمک آن به راحتی میتوان دندان ها و سیم های ارتودنسی ثابت را تمیز کرد. سر این مسواک بر خلاف مسواک های معمولی بسیار نازک است و پرز های آن امکان تمیز کردن دندان ها، فاصله آنها و بریس ها را دارد. به عبارت دیگر میتوان گفت که شکل ظاهری این مسواک بسیار متفاوت از مسواک معمولی است.

مزایا و عوارض ارتودنسی دندان

استفاده از ارتودنسی با مزایا و عوارضی همراه است که اگر در شرایط مناسب از آن استفاده شود عوارض ناشی از آن افراد را تهدید نخواهند کرد. در حالت کلی ارتودنسی می تواند موجب بهبود شکل ظاهری دندان ها و سلامت آنها شود و سایر مزیت های آن از قبیل زیر هستند:

برخی از مهمترین مزایای ارتودنسی عبارتند از:

 • لبخندی زیبا: ارتودنسی با مرتب کردن دندان ها و اصلاح طرح لبخند، اعتماد به نفس افراد را افزایش می دهد و به آنها کمک می کند تا لبخندی زیبا و دلنشین داشته باشند.
 • سلامت دهان و دندان: نامنظمی دندان ها می تواند منجر به مشکلات جویدن، صحبت کردن، پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود. ارتودنسی با مرتب کردن دندان ها، به بهبود عملکرد دهان و دندان و پیشگیری از این مشکلات کمک می کند.
 • عملکرد بهتر: ارتودنسی می تواند با اصلاح موقعیت فک، به بهبود تنفس، بلع و تکلم افراد کمک کند.
 • افزایش اعتماد به نفس: داشتن دندان های مرتب و لبخندی زیبا، می تواند اعتماد به نفس افراد را در روابط اجتماعی و شغلی افزایش دهد.

علاوه بر این مزایا، ارتودنسی می تواند در درمان مشکلاتی مانند دندان های نهفته و فواصل نامناسب دندانی نیز موثر باشد.

البته ارتودنسی مانند هر درمان دیگری، می تواند عوارضی نیز داشته باشد. برخی از عوارض احتمالی ارتودنسی عبارتند از:

 • درد و ناراحتی: در ابتدای شروع درمان، ممکن است افراد درد و ناراحتی خفیفی را تجربه کنند.
 • زخم شدن دهان: براکت ها و سیم های ارتودنسی می توانند باعث خراشیده شدن یا زخم شدن بافت های نرم داخل دهان شوند.
 • مشکلات جویدن: در طول درمان ارتودنسی، جویدن برخی غذاها ممکن است دشوار باشد.
 • افزایش خطر پوسیدگی دندان: اگر بهداشت دهان و دندان به درستی رعایت نشود، ارتودنسی می تواند خطر پوسیدگی دندان را افزایش دهد.

با این حال، این عوارض خفیف و موقتی هستند و با رعایت دستورالعمل های دندانپزشک می توان از آنها پیشگیری کرد.

طول درمان ارتودنسی

طول درمان ارتودنسی در افراد مختلف یکسان نیست و بستگی به شرایط افراد دارد. به همین دلیل این پرسش برای افراد ایجاد می شود که ارتودنسی دندان چقدر طول میکشد؟ در این خصوص باید گفت که معمولاً طول درمان ارتودنسی برای کسانی که ناهنجاری های دندانی آنها کم باشد در حدود یک سال و یا حتی کمتر خواهد بود؛ اما کسانی که ناهنجاری های دندانی آنها زیاد باشد ممکن است که به 3 سال استفاده از ارتودنسی نیازمند باشند. به صورت کلی میانگین طول استفاده از ارتودنسی برای متقاضیان 1 الی 2 سال است که این موضوع را پزشک متخصص برای هر بیمار تعیین می کند.

ارتودنسی
ارتودنسی

بهترین سن ارتودنسی دندان

ارتودنسی یکی از روش هایی برای ترمیم دندان است که توصیه می شود تا آن را در سنین مناسب انجام دهید تا هم از عوارض ناشی از آن در امان بمانید و هم نتیجه بهتری از این روش دریافت کنید. با این وجود پزشکان متخصص در این زمینه بهترین سن ارتودنسی دندان را سنین خردسالی و کودکی در نظر می گیرند زیرا در این سن دندان ها به میزان بیشتری تغییر پذیر هستند و با سرعت بالاتری به بهبود وضعیت آنها پرداخته می شود.

در نتیجه سنین 9 الی 14 سالگی به عنوان بهترین سن برای برطرف کردن مشکلات دندانی با ارتودنسی شناخته می شود که البته بر اساس شرایط افراد ممکن است که محدوده سنی کمتر از آن به عنوان سن مناسب برای ارتودنسی شناخته شود. تمامی این مسائل توسط پزشک متخصص قابل تعیین و محاسبه خواهد بود که میتوانید در این خصوص از مشورت دکتر مریم ولائی بهره مند گردید.

تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی دندان

یکی از مهمترین مسائلی که برای افراد در خصوص ارتودنسی دندان سؤال برانگیز است، تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی دندان می باشد. استفاده از ارتودنسی موجب می شود که برجستگی در دهان به دلیل قرار گرفتن براکت ها و سیم های فلزی ایجاد شود که این موضوع کاملاً طبیعی است و افراد زمانی که ارتودنسی در دهان خود دارند لب های آنها کمی پر تر می شود.

اما موضوع مهمی که در این زمینه مد نظر قرار دارد، تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی یعنی هنگامی است که قطعات ارتودنسی از دهان خارج می شوند. زمانی که ارتودنسی از دهان خارج می شود و دوره درمان تکمیل می شود، معمولاً حجم لب به میزان کمی تحت تأثیر قرار می گیرد و از حجم آن کاسته می شود. زیرا با قرار گرفتن دندان ها در جایگاه صحیح خود و هدایت شدن آنها به سمت عقب ناخودآگاه لب ها نیز فرو می روند و به میزان جزئی از حجم آنها کاسته می شود.

هزینه ارتودنسی دندان

هزینه ارتودنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد که در دو دسته کلی قابل بررسی هستند:

1. نوع ارتودنسی:

 • ارتودنسی ثابت فلزی: ارزان‌ترین نوع ارتودنسی
 • ارتودنسی سرامیکی: قیمت آن از نوع فلزی بیشتر است و به رنگ دندان‌ها نزدیک‌تر است.
 • ارتودنسی نامرئی: گران‌ترین نوع ارتودنسی که با استفاده از پلاک‌های شفاف انجام می‌شود.

2. وضعیت بیمار:

 • شدت ناهنجاری‌های دندانی: هر چه ناهنجاری پیچیده‌تر باشد، به درمان طولانی‌تر و پیچیده‌تر و در نتیجه هزینه بیشتر نیاز دارد.
 • سن بیمار: ارتودنسی در سنین پایین به دلیل انعطاف‌پذیری بیشتر فک و استخوان‌ها، معمولاً آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر است.
 • سابقه بیماری‌های دهان و دندان: وجود بیماری‌هایی مانند پوسیدگی یا عفونت دندان، می‌تواند هزینه درمان را افزایش دهد.

عوامل دیگر:

 • محل زندگی: هزینه ارتودنسی در شهرهای بزرگ معمولاً بیشتر از شهرهای کوچک است.
 • تجربه و شهرت متخصص ارتودنسی: متخصصان باتجربه‌تر و مشهورتر معمولاً دستمزد بالاتری دریافت می‌کنند.
 • نوع بیمه درمانی: برخی از بیمه‌های تکمیلی، بخشی از هزینه‌های ارتودنسی را تحت پوشش قرار می‌دهند.

نکته: به دلیل نوسانات قیمت‌ها، ارائه هزینه دقیق ارتودنسی در این متن امکان‌پذیر نیست. برای اطلاع دقیق از هزینه، با متخصصان ما تماس بگیرید.

روش های جایگزینی ارتودنسی

با پیشرفت هایی که در علم دندانپزشکی صورت گرفته است امروزه می توان از روش های جایگزین ارتودنسی دندان نیز استفاده کرد که برخی از این روش ها از قبیل زیر هستند:

کامپوزیت

ونیز کامپوزیت ها روشی برای ترمیم دندان هستند که به صورت مواد چسبنده بر روی دندان قرار می گیرند و به آنها شکل داده می شود. در ادامه با استفاده از نور آبی مخصوص این کامپوزیت ها بر روی دندان سخت می شوند و ظاهری شبیه به دندان طبیعی را ایجاد می کنند. در نتیجه کسانی که دندان های کج و نامنظم داشته باشند می توانند از روش کامپوزیت به جای ارتودنسی استفاده کنند و شکل ظاهری دندان ها را بهبود بخشند. البته لازم به ذکر است که کامپوزیت موجب اصلاح فرم دندان های طبیعی نمی شود در حالی که ارتودنسی خود دندان های طبیعی را نظم می بخشد و به بهبود آنها کمک می کند.

لمینیت

لمینیت که به آن لامینیت نیز گفته می شود از جمله روش هایی است که برای ترمیم و افزایش زیبایی ظاهری دندان ها به کار برده می شود. برای استفاده از لمینیت باید یک لایه نازک از سطح جلویی دندان برداشته شود تا پزشک بتواند سطح دندان را با استفاده از روکش های لمینیت ترمیم کند. به صورت کلی لمینیت همچون یک روکش زیبا  بر روی دندان های طبیعی قرار می گیرد و به اصلاح فرم و وضعیت آن می پردازد. در نتیجه اگر دندان های نامنظم و یا نازیبایی داشته باشید با استفاده از لمینیت می توانید به اصلاح طرح لبخند خود بپردازید و از ارتودنسی دندان بی نیاز شوید.

ایمپلنت

از دیگر روش هایی که میتوان آن را جایگزین ارتودنسی در نظر گرفت، ایمپلنت است. ایمپلنت یک روش جدید و بسیار ایده آل است که استقبال خوبی از آن صورت گرفته است زیرا نتایج بسیار خوبی به همراه دارد. کسانی که در سنین بالا قرار گرفته باشند و از شکل ظاهری دندان های خود ناراضی باشند امکان استفاده از ایمپلنت به جای ارتودنسی را نیز خواهند داشت.

در روش ایمپلنت دندان های نامناسب که به صورت بی نظم روی هم قرار گرفته اند از ریشه از داخل دهان خارج می شوند و سپس فضای خالی ایجاد شده آنها با استفاده از ایمپلنت پر می شود. ایمپلنت به گونه ای است که جایگزین ریشه و تاج دندان می شود و  به اصلاح طرح لبخند کمک می کند. از سوی دیگر با این روش می توان به بهبود وضعیت سلامتی دندان ها نیز کمک کرد.

بهترین متخصص ارتودنسی در تهران

در حال حاضر رقابت زیادی میان مراکز ارتودنسی و کلینیک های فعال در این زمینه وجود دارد و در تهران میتوانید مراکز مناسب زیادی را پیدا کنید. از سوی دیگر باید اشاره داشته باشیم که مراجعه به بهترین متخصص ارتودنسی بسیار مهم است و باید حتماً به این موضوع توجه داشته باشید زیرا اگر ارتودنتیست از تخصص و مهارت کافی برخوردار نباشد موجب بروز عوارضی برای شما می شود و یا کیفیت ارتودنسی برای شما کاهش می یابد. در حالی که با مراجعه به بهترین متخصص ارتودنسی دندان میتوان نتایج بسیار عالی از این روش دریافت کرد.

دکتر مریم ولائی یکی از بهترین متخصصین ارتودنسی در تهران است که می توانید از خدمات تخصصی این پزشک عزیز بهره مند شوید و بهترین نتایج را دریافت کنید.

مجموعه ویکتوری دنتال کِر یکی از بهترین مراکز تخصصی دندانپزشکی در خیابان فرشته تهران است که زیر نظر دکتر مریم ولائی اداره می شود و در زمینه های مختلف از جمله ارتودنسی، دندانپزشکی اطفال، دندانپزشکی زیبایی، دندانپزشکی دیجیتال و … برخوردار است.

در صورتی که به کسب اطلاعات بیشتر نسبت به مجموعه ویکتوری دنتال کِر دندانپزشکی در شمال تهران نیاز دارید از طریق تلفن های تماس درج شده در سایت با ما در ارتباط باشید. علاوه بر آن می توانید عکس ارتودنسی دندان قبل و بعد را نیز در وب سایت مشاهده کنید.

آنچه می خوانید! ...
دیدگاه‌ها
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بیشتر بخوانید ...
ارتودنسی متحرک
ارتودنسی متحرک

آیا می دانید ارتودنسی متحرک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ برای کسب اطلاعات مفید

ارتودنسی رنگی

ارتودنسی رنگی چیست؟ در رابطه با ارتودنسی از نوع رنگی چه می دانید؟ انواع ارتودنسی

ارتودنسی لینگوال
ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال چیست؟ انواع بریس های لینگوال چه می باشند؟ آیا می خواهید در رابطه

ارتودنسی سرامیکی
ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی چگونه است؟ در رابطه با ارتودنسی سرامیکی چه می دانید؟ با ما تا

انواع ارتودنسی دندان
انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان یک رشته پزشکی است که به تشخیص، پیشگیری و درمان اختلالات و ناهنجاری‌های