خانه | ارتودنسی | ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک
آنچه می خوانید! ...

آیا می دانید ارتودنسی متحرک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ برای کسب اطلاعات مفید در این زمینه با ما همراه بمانید.

مشکلات دندانی بسیار بی‌شمار و شایع هستند که اغلب آنها قابل درمانند و توسط روش های مختلف دندانپزشکی میتوان برای درمان و برطرف کردن آنها اقدام نمود. کج بودن، ناصافی یا روی هم بودن دندان ها در میان مردم بسیار شایع است و عده زیادی از این مشکلات رنج می برند. این موارد نه تنها زیبایی ظاهری را تحت تأثیر قرار می دهند بلکه در سلامتی دهان و دندان نی تأثیرگذار هستند و از این رو باید حتماً تحت درمان قرار بگیرند.

درمان ارتودنسی یکی از روش های نوین برای برطرف کردن ناهنجاری های دندانی است که بسیاری از مشکلات مربوط به دندان و فک توسط آن قابل درمان است. ارتودنسی از اجزای مختلفی تشکیل می شود که اجزای آن بر روی سطح دندان قرار می گیرند و به مرور زمان دندان ها را به جایگاه مناسب خود هدایت می کنند.

کج و ناصاف بودن دندان ها مشکل رایجی است که بسیاری از افراد از آن رنج می برند. این مشکلات توسط روشی به نام ارتودنسی تحت کنترل و درمان قرار می گیرد. ارتودنسی روشی است که در آن از میله های فلزی و براکت های مخصوص استفاده می شود که براکت ها با استفاده از چسب مخصوص روی دندان قرار می گیرند و سپس میله را محکم بر روی دندان نگه می دارند.

ارتودنسی با روش های مختلفی انجام می شود که به صورت کلی آن را در گروه ارتودنسی ثابت و متحرک طبقه بندی می کنند. ارتودنسی ثابت به گونه ای است که در آن براکت ها و سیم فلزی به صورت ثابت روی دندان قرار می گیرند و امکان حرکت دادن آنها وجود ندارد.

یکی از انواع ارتودنسی که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ارتودنسی متحرک نام دارد و در این مطلب مفصلاً به بررسی این نوع بریس های ارتودنسی می پردازیم.

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک یکی از بهترین انواع آن است و همان طور که از نام آن پیدا است این نوع ارتودنسی متحرک است و بر روی دندان ها نمی چسبد؛ بلکه در مواقع مورد نیاز میتوان قطعات و اجزای آن را از دهان خارج کرد. به همین دلیل مزیت های بریس متحرک از انواع ثابت بیشتر است و درد و ناراحتی کمتری در دهان ایجاد می کند.

انواع ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک دارای دو مدل مختلف است که انواع آن به شرح زیر هستند:

ارتودنسی متحرک با الاینر (Invisalign)

این نوع ارتودنسی به گونه ای است که در آن پلاک های شفاف و بی رنگ به کار برده می شوند و این پلاک ها از جنس ترموپلاستیک هستند و ظاهری کاملاً بی رنگ و طبیعی را ایجاد می کنند. الاینرها بر اساس وضعیت فک و دندان های بیماران طراحی می شوند و بازه زمانی مورد نیاز برای استفاده از آنها بر اساس مشکلات و وضعیت بیماران متفاوت است.

ارتودنسی متحرک با ریتینرها

ریتینر به وسیله ای گفته می شود که برای ثابت کردن دندان ها بعد از ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از ریتینرها تا زمانی که پزشک تعیین کرده باشد لازم است و بعد از درمان دندان ها باید  از آن استفاده شود.

در واقع علت استفاده از ریتینرها بعد از درمان توسط ارتودنسی آن است که دندان ها به جایگاه نامناسب قبلی خود باز نگردند و در جایگاه مناسب خود ثابت بمانند.

ارتودنسی متحرک برای چه دندان هایی است؟

ارتودنسی دندان متحرک معمولاً برای دندان هایی به کار برده می شود که میزان کجی یا نامنظمی آنها کم تا متوسط باشد. علاوه بر آن در خصوص دندان هایی که به جا به جایی افقی نیاز داشته باشند نیز معمولاً از این نوع ارتودنسی استفاده می شود.

لازم به توضیح است که بریس متحرک ارتودنسی معمولاً پس از پایان یک دوره درمانی از ارتودنسی ثابت نیز به کار برده می شوند.

ارتودنسی متحرک
ارتودنسی متحرک

مزایای ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک از مزیت های زیادی برخوردار است و شرایط استفاده از آن بسیار آسان است. اصلی ترین مزایای این نوع ارتودنسی از قبیل زیر هستند:

 • امکان خارج کردن ارتودنسی از دهان در مواقع مختلف
 • عدم بروز مشکل در غذا خوردن یا مسواک زدن
 • سهولت در تنظیم این نوع ارتودنسی در دهان
 • عدم آسیب رسیدن به دندان ها
 • سهولت در رعایت بهداشت دهان و دندان
 • امکان خارج کردن ارتودنسی از دهان در صورت بروز درد
 • امکان عدم استفاده از ارتودنسی در موقعیت های حساس اجتماعی
 • دوره درمانی کوتاه مدت
 • و…

معایب ارتودنسی متحرک

ارتودنسی سرامیکی از نوع متحرک با وجود مزیت هایی که از آن برخوردار است معایبی را نیز در خود جای داده است که اصلی ترین معایب آن به شرح زیر هستند:

 • امکان بروز مشکل در دریافت نتیجه در صورت رعایت نکردن مراقبت های لازم
 • آسیب پذیر بودن پلاک ارتودنسی متحرک
 • عدم امکان غذا خوردن در مواقعی که ارتودنسی در دهان است

این موارد از اصلی ترین معایب ارتودنسی از نوع متحرک هستند و به غیر از این موارد نمی توان ایرادهای دیگری بر آن وارد کرد.

طرز استفاده از ارتودنسی متحرک

استفاده از ارتودنسی از نوع متحرک خیلی سخت نیست و به راحتی میتوانید آن را در طول روز مورد استفاده قرار دهید. برای آنکه از ارتودنسی متحرک استفاده کنید و نتیجه موفقیت آمیز از درمان توسط آن دریافت نمایید باید  آن را 24 ساعته در دهان خود داشته باشید و فقط در حین غذا خوردن و یا تمیز کردن دندان ها آن را از دهان خارج کنید.

چنانچه دائماً ارتودنسی را از دهان خود خارج کنید نتیجه مورد نظر از درمان توسط آن دریافت نمی شود یا طول دوره درمان شما افزایش می یابد.

ارتودنسی متحرک قبل و بعد

نتایج به دست آمده از ارتودنسی متحرک به گونه ای هستند که اگر تصاویر مربوط به قبل و بعد استفاده از آن را مشاهده کنید برایتان غیر قابل باور خواهد بود. با استفاده از این نوع ارتودنسی دندان ها بسیار زیبا و شگفت انگیز می شوند و طرح لبخند اصلاح می پذیرد.

اگر عکس قبل و بعد ارتودنسی متحرک را مشاهده کنید به میزان کافی انگیزه و روحیه برای استفاده از این روش درمانی پیدا خواهید کرد.

آیا ارتودنسی متحرک درد دارد؟

ارتودنسی متحرک همچون ارتودنسی ثابت میتواند دردناک باشد و باعث بروز ناراحتی در دهان شود. اما توجه داشته باشید که میزان درد ایجاد شده توسط این نوع ارتودنسی بسیار کمتر از ارتودنسی ثابت است و پس از مدت کوتاهی از بین می رود.

به عبارت دیگر درد ناشی از این نوع ارتودنسی به روزهای اول استفاده از آن مربوط می شود. همچنین باید اشاره کنیم که برای کاهش درد میتوانید ارتودنسی را از دهان خارج کنید.

مدت زمان ارتودنسی متحرک چه قدر است؟

مدت زمان استفاده از ارتودنسی متحرک در مقایسه با ارتودنسی ثابت کمتر است اما به صورت کلی پزشک تعیین کننده مدت زمان لازم برای استفاده از این نوع ارتودنسی است.

معمولاً برای بیماران بر حسب شرایط، وضعیت دندان ها، ناهنجاری های دندانی و … یک دوره درمانی 12 الی 36 ماهه در نظر گرفته می شود.

آیا ارتودنسی متحرک براکت دارد؟

براکت به بخشی از ارتودنسی گفته می شود که با چسب مخصوص روی دندان می چسبد و سیم فلزی به آن متصل می شود. از اصلی ترین تفاوت های ارتودنسی ثابت و متحرک آن است که ارتودنسی از نوع متحرک فاقد براکت است و بر روی سطح دندانی هیچ براکتی چسبیده نمی شود. بنابراین در این روش دندان ها شرایط بهتری خواهند داشت و سطح دندان پوشانده نمی شود. از این رو تمیز کردن دندان ها و رعایت بهداشت دندان نیز بسیار آسان تر خواهد بود.

پلاک ارتودنسی متحرک چیست؟

پلاک ارتودنسی متحرک در واقع یک نوع دستگاه ارتودنسی به حساب می آید که استفاده از آن بسیار رایج است. این دستگاه از ترکیب پلاستیک و فلز و یا پلاستیک خالص تهیه می شود که آن را متناسب با قالب تهیه شده از دندان های بیمار تولید می کنند. سپس این دستگاه در قسمت پشتی دندان ها قرار می گیرد و فقط سیم فلزی متصل به آن از قسمت جلویی دندان ها دیده می شود.

مدت زمان استفاده از پلاک ها برای بیماران متفاوت است و پزشک تعیین کننده زمان لازم استفاده از آن خواهد بود.

غذا خوردن با ارتودنسی متحرک

یکی از اصلی ترین مشکلاتی که افراد با ارتودنسی دارند سخت شدن نحوه غذا خوردن برای آنها است. اما خوشبختانه در خصوص ارتودنسی متحرک با چنین مشکلی رو به رو نخواهید بود؛ زیرا ارتودنسی متحرک را میتوانید در مواقع مورد نیاز از جمله هنگام غذا خوردن از دهان خارج کنید و در کمال آرامش غذای خود را میل نمایید.

لازم به توضیح است که با استفاده از ارتودنسی متحرک نیز میتوانید غذا میل کنید اما بهتر است که هر مرتبه برای خوردن غذا آن را از دهان بیرون بیاورید. همچنین لازم به ذکر است که در صورت پرهیز از خارج کردن ارتودنسی از دهان در هنگام خوردن غذا از مصرف خوراکی های چسبناک، شیرین و یا سفت بپرهیزید تا به پلاک ارتودنسی آسیب وارد نشود و از پوسیدگی دندان ها نیز جلوگیری به عمل آید.

هزینه ارتودنسی متحرک چه قدر است؟

هزینه ارتودنسی متحرک در مقایسه با ارتودنسی ثابت بسیار مناسب تر است و برای استفاده از آن به صرف هزینه کمتری نیاز خواهد بود. اما باید دقت کنید که مقدار هزینه مورد نیاز برای استفاده از این نوع ارتودنسی به فاکتور های مختلفی از قبیل زیر وابسته است:

نوع ارتودنسی متحرک

همان طور که در بخش های فوق اشاره شد ارتودنسی از نوع متحرک دارای دو نوع مختلف است که هزینه آنها یکسان نیست و هر کدام از قیمت مختص به خود برخوردار هستند.

شرایط بیماران

شرایط بیماران نیز به میزان زیادی در هزینه تأثیرگذار است زیرا بیماران بر اساس میزان ناهنجاری های دندانی نیاز به ارتودنسی برای یک فک یا دو فک خود خواهند داشت؛ در نتیجه کسانی که فقط یک را ارتودنسی می کنند باید هزینه کمتری در مقایسه با افرادی بپردازند که نیاز به ارتودنسی برای دو فک دارند.

متخصص ارتودنسی

در نهایت متخصص ارتودنسی لینگوال نیز در هزینه ها تأثیرگذار است و معمولاً پزشکانی که مهارت بالاتری دارند و یا در سطح شهر شهرت بیشتری پیدا کرده اند از دستمزد بالاتری نیز برخوردار هستند

سخن پایانی

شایان ذکر است از این رو میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارتودنسی دندان و نحوه انجام آن همه روزه به غیر از روزهای تعطیل  با مشاورین ما در ارتباط باشید تا بتوانند به بهترین شکل ممکن شما را راهنمایی کنند

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آنچه می خوانید! ...
ارتودنسی رنگی

ارتودنسی رنگی چیست؟ در رابطه با ارتودنسی از نوع رنگی چه می دانید؟ انواع ارتودنسی

ارتودنسی سرامیکی
ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی چگونه است؟ در رابطه با ارتودنسی سرامیکی چه می دانید؟ با ما تا

ارتودنسی
ارتودنسی دندان

در رابطه با ارتودنسی دندان چه می دانید؟ آیا می خواهید از زوایای مختلف با

انواع ارتودنسی دندان
انواع ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان یک رشته پزشکی است که به تشخیص، پیشگیری و درمان اختلالات و ناهنجاری‌های

ارتودنسی دندان
ارتودنسی

ارتودنسی چیست؟ انواع روش های ارتودنسی چیست؟ ارتودنسی برای چه کسانی نیاز است؟ بهترین سن